
Teleskop Hubble’a uchwycił Mały Obłok Magellana
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali jednego z najbliższych sąsiadów Drogi Mlecznej, jakim jest Mały Obłok Magellana.
Jak tłumaczą badacze z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia Mały Obłok Magellana (SMC), jednego z najbliższych galaktycznych sąsiadów Drogi Mlecznej. SMC to galaktyka karłowata znajdująca się w odległości około 200 tysięcy lat świetlnych. Większość struktury znajduje się w gwiazdozbiorze Tukana, ale niewielka jej część przechodzi do sąsiedniej konstelacji Węża Wodnego.

Ze względu na swoją bliskość, Mały Obłok Magellana jest, jak opisują astronomowie, jedną z niewielu galaktyk widocznych z Ziemi bez pomocy teleskopu lub lornetki. Dla obserwatorów na półkuli południowej i niektórych szerokościach geograficznych na półkuli północnej, SMC przypomina kawałek Drogi Mlecznej, który się oderwał, choć w rzeczywistości znajduje się znacznie dalej niż jakakolwiek część naszej własnej galaktyki.
Dzięki 2,4-metrowemu zwierciadłu i czułym instrumentom, widok SMC z Teleskopu Hubble’a jest znacznie bardziej szczegółowy i żywy niż to, co jest możliwe do zobaczenia na nocnym niebie. Naukowcy, aby obserwować Mały Obłok Magellana wykorzystali cztery różne filtry kamery Wide Field Camera 3 na pokładzie Teleskopu Hubble’a. Każdy filtr przepuszcza różne długości fal światła, tworząc wielobarwny widok obłoków pyłu dryfujących wśród gwiazd.
Widok Hubble’a jest jednak znacznie bardziej powiększony, co pozwala również obserwować bardzo odległe obiekty. Na tym zdjęciu uchwycono niewielki region SMC w pobliżu centrum NGC 346 – gromady gwiazd, która jest domem dla dziesiątek masywnych młodych gwiazd.
Tukan (łac. Tucana) jest 48. co do wielkości gwiazdozbiorem, znajdującym się na południowym niebie. W Polsce jest on niewidoczny. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 25.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś