
Teleskop Hubble’a uchwycił supernową 2022aajn
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali supernową oznaczoną jako 2022aajn, znajdującą się w gwiazdozbiorze Bliźniąt.
Jak tłumaczą badacze z NASA, zdjęcie z o Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę oddaloną o około 600 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznegow, znajdującą się w gwiazdozbiorze Bliźniąt, w której miała miejsce supernowa. Gwiezdna eksplozja, oznaczona jako SN 2022aajn, jest widoczna jako niebieska kropka w centrum obrazu, oświetlająca mgliste ciało galaktyki.

SN 2022aajn nigdy nie była przedmiotem dokładnych badań. Hubble zaobserwował ją, ponieważ jest to tak zwana supernowa typu Ia, która powstaje w wyniku eksplozji jądra martwej gwiazdy. Te kosmiczne wydarzenia pomagają astronomom mierzyć odległość do odległych galaktyk.
Jest to możliwe, ponieważ jak twierdzą naukowcy wszystkie supernowe typu Ia mają taką samą jasność wewnętrzną – bez względu na to, jak jasne wydają się z Ziemi, emitują taką samą ilość światła. Porównując obserwowaną jasność ze znaną wewnętrzną, badacze mogą obliczyć odległość do supernowej i jej galaktyki macierzystej.
Ten pozornie prosty sposób pomiaru odległości komplikuje pył kosmiczny. Im dalej znajduje się supernowa, taka jak SN 2022aajn, tym wydaje się bledsza i bardziej czerwona. Aby przeciwdziałać tej komplikacji, naukowcy wykorzystają Hubble’a do obserwacji tych kosmicznych eksplozji w siedmiu zakresach długości fal, od ultrafioletu do bliskiej podczerwieni.
Bliźnięta (łac. Gemini) to 30. co do wielkości, jeden z bardziej charakterystycznych gwiazdozbiorów na niebie. Jest to trzeci gwiazdozbiór zodiakalny. Posiada dwie charakterystyczne, sąsiadujące ze sobą gwiazdy – Kastora i Polluksa. Słońce przebywa na tle konstelacji od 21 czerwca do 20 lipca. W Polsce gwiazdozbiór jest widoczny od jesieni do wiosny, a w szczególności w grudniu i styczniu. Liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 70.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś