Teleskop Hubble’a wraca do pracy
Należący do NASA Kosmiczny Teleskop Hubble’a wykonał swoje pierwsze nowe zdjęcia od czasu przejścia na alternatywny tryb pracy wykorzystujący jeden żyroskop.
Jak tłumaczą inżynierowie NASA, statek kosmiczny powrócił do pracy naukowej 14 czerwca po kilkutygodniowej przerwie spowodowanej usterką jednego z żyroskopów, które pomagają kontrolować i utrzymywać orientację teleskopu w przestrzeni.
Nowy obraz przedstawia NGC 1546, pobliską galaktykę w gwiazdozbiorze Złotej Ryby. Pozycja galaktyki, zdaniem naukowców, pozwala lepiej dostrzec pyłowe pasy znajdujące się nieco powyżej niej i które są podświetlone przez jądro obiektu. Pył ten pochłania światło z jądra, czerwieniejąc je i sprawiając, że materia wydaje się rdzawo-brązowa.
Samo jądro świeci jasno żółtawym światłem wskazującym na starszą populację gwiazd. Jak tłumaczą badacze z NASA, przez pył prześwitują błyszcząco-niebieskie obszary aktywnego formowania się gwiazd. Widocznych jest również kilka galaktyk tła, w tym znajdująca się na lewo od NGC 1546 spirala.
Kamera Hubble’a Wide Field Camera 3 zarejestrowała ten obraz w ramach wspólnego programu obserwacyjnego Hubble’a i Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Projekt wykorzystuje również dane z Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, pozwalając naukowcom uzyskać bardzo szczegółowy, wielopoziomowy obraz tego, jak gwiazdy tworzą się i ewoluują.
Obraz przedstawia jedną z pierwszych obserwacji wykonanych przez Hubble’a od czasu przejścia na nowy tryb, umożliwiający bardziej spójne działania naukowe. Astronomowie NASA mają nadzieję, że Hubble będzie mógł wykonywać większość swoich obserwacji naukowych w tym nowym trybie, kontynuując swoje niezwykłe obserwacje kosmosu.
„Nowy obraz Hubble’a przedstawiający spektakularną galaktykę pokazuje pełny sukces naszego nowego, bardziej stabilnego trybu naprowadzania teleskopu. Jesteśmy teraz przygotowani na kolejne wiele lat odkryć i będziemy obserwować wszystko, od naszego Układu Słonecznego, przez egzoplanety, po odległe galaktyki. Teleskop Hubble’a odgrywa ważną rolę w astronomicznym zestawie narzędzi NASA” – podkreśla dr Jennifer Wiseman z NASA’s Goddard Space Flight Center w Greenbelt.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny. Większy i potężniejszy następca Hubble’a, Kosmiczny Teleskop Webba, został wystrzelony w 2021 roku.
Emil Gołoś