Teleskop Hubble’a wstrzymuje pracę przez problemy z żyroskopem
NASA pracuje nad tym, aby Teleskop Hubble’a mógł znów badać niebo, po tym, jak 23 kwietnia przeszedł w tryb bezpieczny z powodu trwającego problemu z żyroskopem. Instrumenty Hubble’a są stabilne, a sam teleskop jest w dobrym stanie.
Jak tłumaczą operatorzy misji, teleskop automatycznie przeszedł w tryb bezpieczny, gdy jeden z jego trzech żyroskopów podał błędne odczyty. Narzędzia te jak tłumaczą inżynierowie NASA, służą do mierzą prędkość obrotu teleskopu i są częścią systemu, który określa kierunek, w którym jest on skierowany. W trybie bezpiecznym operacje naukowe są zawieszone, a sam teleskop czeka na nowe wskazówki z ziemi.
Ten konkretny żyroskop spowodował przejście Hubble’a w tryb bezpieczny w listopadzie po przesłaniu podobnych błędnych odczytów. Zespół misji pracuje obecnie nad zidentyfikowaniem potencjalnych rozwiązań. W razie potrzeby, jak tłumaczą operatorzy, statek kosmiczny można skonfigurować tak, aby działał tylko z jednym żyroskopem, a drugi żyroskop umieścić w rezerwie.
Na statku kosmicznym zainstalowano sześć nowych żyroskopów podczas piątej i ostatniej misji serwisowej z wykorzystaniem promu kosmicznego w 2009 roku. Do tej pory trzy z tych urządzeń pozostają sprawne, w tym żyroskop, który obecnie doświadcza wahań. Hubble używa trzech żyroskopów, aby zmaksymalizować wydajność, ale w razie potrzeby może kontynuować obserwacje naukowe tylko z jednym narzędziem tego typu.
NASA przewiduje, że Hubble będzie nadal dokonywał przełomowych odkryć, współpracując z obserwatoriami i innymi teleskopami, takimi jak należący do amerykańskiej agencji Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, do końca trwającej dekady i być może w następnej.
Wystrzelony w 1990 roku Hubble, niedawno obchodził 34. rocznicę istnienia. Nie był to pierwszy teleskop kosmiczny, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych. Teleskop został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele obserwacji i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Hubble posiada zwierciadło o średnicy 2,4 m, a jego pięć głównych instrumentów obserwuje Wszechświat w ultrafiolecie, świetle widzialnym i bliskiej podczerwieni. Orbita Hubble’a poza zniekształceniami ziemskiej atmosfery pozwala mu na rejestrowanie obrazów o niezwykle wysokiej rozdzielczości przy znacznie niższym poziomie światła tła niż w przypadku teleskopów naziemnych. Hubble zarejestrował jedne z najbardziej szczegółowych obrazów w świetle widzialnym, umożliwiając szczegółowy wgląd w przestrzeń kosmiczną. Wiele obserwacji Hubble’a doprowadziło do przełomowych odkryć w astrofizyce, takich jak określenie tempa rozszerzania się Wszechświata.
Emil Gołoś