MCG+07-07-072
Fot. ESA/Hubble & NASA, I. Chilingari

Teleskop Hubble’a zaobserwował galaktykę spiralną MCG+07-07-072

Astronomowie za pomocą kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę spiralną MCG+07-07-072. Niezwykły obiekt znajduje się w Gromadzie w Perseuszu.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, obraz uchwycony przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a przedstawia strukturę obecną w Gromadzie w Perseuszu (znaną również jako Abell 426), która jest oddalona o 320 milionów lat świetlnych od Ziemi. Jest to galaktyka spiralna z poprzeczką (SB galaxy), która została oznaczona jako MCG+07-07-072, na obrazie jest ona otoczona wieloma jasnymi gwiazdami, które jednak w rzeczywistości znajdują się znacznie bliżej niż ona.

MCG+07-07-072 ma zdaniem badaczy, dość nietypowy kształt jak na galaktykę spiralną, z cienkimi ramionami wyłaniającymi się z końców jej prążkowanego jądra i tworzącymi niemal okrągły kształt wokół jej dysku. Została sklasyfikowana jako galaktyka SBc(r): litera c oznacza, że jej dwa ramiona spiralne są luźno nawinięte, a każde z nich wykonuje tylko pół obrotu wokół galaktyki, natomiast litera (r) oznacza strukturę pierścieniową, którą tworzą.

Pierścienie w galaktykach występują w wielu formach, od gęstych do rzadkich i ważnych z naukowego punktu widzenia. Galaktyki soczewkowate to rodzaj galaktyk, który plasuje się pomiędzy galaktykami eliptycznymi i spiralnymi. Charakteryzują się one dużym dyskiem, w przeciwieństwie do galaktyk eliptycznych, ale nie mają ramion spiralnych. Nazwa soczewkowate odnosi się do ich kształtu, a obiekty te często mają pierścieniowe kształty w swoich dyskach.

Jak tłumaczą astronomowie, klasyfikacja „galaktyk pierścieniowych” jest zarezerwowana dla osobliwych struktur z okrągłymi pierścieniami gazu i formacjami gwiazd, podobnymi do tych, które przypominają ramiona spiralne, ale są one całkowicie odłączone od jądra galaktyki – lub nawet samo jądro nie jest widoczne. Badacze zakładają, że powstały one w wyniku zderzeń galaktyk.

Istnieją również soczewki grawitacyjne, w których pierścień jest w rzeczywistości zniekształconym obrazem odległej galaktyki tła, utworzonym kosmiczną „soczewkę” zakrzywiającą światło wokół niej. Obrazy w kształcie pierścieni, zwane pierścieniami Einsteina, powstają tylko wtedy, gdy galaktyki soczewkujące i obrazujące są idealnie wyrównane.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się