NGC 3749
Fot. ESA/Hubble & NASA, D. Rosario et al.

Teleskop Hubble’a zobrazował galaktykę NGC 3749

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę linii emisyjnej oznaczoną jako NGC 3749, znajdującą się w gwiazdozbiorze Centaura.

Gdy astronomowie badają zawartość i składniki galaktyki gdzieś we Wszechświecie, używają różnych technik i narzędzi. Jednym z nich jest dekompozycja przychodzącego światła z galaktyki na widmo i zbadanie jego właściwości. Odbywa się to w podobny sposób, jak szklany pryzmat rozkłada białe światło na składowe długości fal, tworząc tęczę. Szukając specyficznych oznak emisji różnych pierwiastków w widmie światła galaktyki – tak zwanych linii emisyjnych – lub odwrotnie, oznak absorpcji innych pierwiastków – tak zwanych linii absorpcyjnych – badacze mogą zacząć wnioskować, co może dziać się w danej galaktyce.

Fot. ESA/Hubble & NASA, D. Rosario et al.

Jeśli naukowcy wiedzą, że galaktyka wykazuje wiele linii absorpcyjnych i niewiele linii emisyjnych, sugeruje to, że jej materiał gwiazdotwórczy został wyczerpany, a gwiazdy są głównie stare, podczas gdy odwrotna sytuacja wskazują, że obiekt może być pełen protogwiazd i energetycznych młodych gwiazd. Ta technika, znana jako spektroskopia, może wile powiedzieć astronomom o typie i składzie galaktyki, gęstości i temperaturze emitującego gazu, tempie formowania się gwiazd lub o tym, jak masywna może być centralna czarna dziura w jej centrum.

Nie wszystkie galaktyki wykazują silne linie emisyjne, ale NGC 3749 zdaniem naukowców z NASA, tak. Znajduje się ona w odległości ponad 135 milionów lat świetlnych w w gwiazdozbiorze Centaura i jest umiarkowanie jasna. Została ona wykorzystana jako „kontrola” w badaniach szczególnie aktywnych i jasnych galaktyk – tych z centrami znanymi jako aktywne jądra galaktyk (AGN), które emitują duże ilości intensywnego promieniowania. W porównaniu do tych aktywnych kuzynów, NGC 3749 jest sklasyfikowana jako nieaktywna i nie wykazuje żadnych znanych oznak aktywności jądrowej.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się