NGC 5037
Fot. ESA/Hubble & NASA, D. Rosario

Teleskop Hubble’a zobrazował galaktykę spiralną NGC 5037

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę spiralną, oznaczoną jako NGC 5037, znajdującą się w gwiazdozbiorze w Pannie.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, zdjęcie przedstawia galaktykę spiralną NGC 5037 w gwiazdozbiorze Panny.  Po raz pierwszy udokumentowana przez Williama Herschela w 1785 roku, obiekt znajduje się około 150 milionów lat świetlnych od Ziemi. Pomimo tej odległości, możliwa jest do zobaczenia delikatna struktura gazu i pyłu wewnątrzstruktury z niezwykłą szczegółowością. Jest możliwe dzięki niezwykle czułej kamerze Hubble’a Wide Field Camera 3 (WFC3), której połączone ekspozycje stworzyły ten obraz.

Fot. ESA/Hubble & NASA, D. Rosario

WFC3 jest bardzo wszechstronną kamerą, ponieważ może zbierać światło ultrafioletowe, widzialne i podczerwone, dostarczając w ten sposób wielu informacji o obserwowanych obiektach. Kamera WFC3 została zainstalowana na Hubble’u przez astronautów w 2009 roku, podczas misji serwisowej 4 (SM4).

SM4 była ostatnią misją serwisową promu kosmicznego Hubble, która przedłużyła jego żywotność o co najmniej kolejne pięć lat. Dwanaście lat później zarówno Hubble, jak i WFC3 pozostają bardzo aktywne i produktywne naukowo.

Panna to jeden z gwiazdozbiorów zodiaku. Znajduje się pomiędzy Lwem na zachodzie i Wagą na wschodzie, jest to drugi co do wielkości gwiazdozbiór na niebie (po Hydrze) i największy gwiazdozbiór zodiaku. Liczba gwiazd dostrzegalnych gołym okiem wynosi około 95. W Polsce gwiazdozbiór jest widoczny wiosną. W Pannie znajduje się najwięcej galaktyk na całym niebie widocznym z Ziemi. Najjaśniejsza gwiazda Panny, Spica, jest najjaśniejszą gwiazdą konstelacji i czternastą pod względem jasności na niebie. Składa się z bliskiego układu dwóch niebieskich gwiazd typu B. Są oddalone od siebie zaledwie o 15 mln km.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się