NGC 1333
Fot. ESA/Hubble & NASA, K. Stapelfeldt

Teleskop Hubble’a zobrazował gwiazdy w galaktyce NGC 1333

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili część galaktyki oznaczonej jako NGC 1333, znajdującej się w gwiazdozbiorze Perseusza.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, w galaktyce liczącej około 300 miliardów gwiazd, Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił zaledwie kilka z nich. Te niezwykłe obiekty znajdują się w galaktyce oznaczonej jako NGC 1333 – obłoku gazu i pyłu, który ich uformował i jest również domem dla wielu innych obiektów tego typu.

NGC 1333
Fot. ESA/Hubble & NASA, K. Stapelfeldt

NGC 1333, jak twierdzą badacze, znajduje się w odległości około tysiąca lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Perseusza. Chłodny gaz i pył skoncentrowany w tym regionie kosmosu, wciąż generuje nowe gwiazdy, których światło odbija się od otaczającego je materiału, oświetlając go i sprawiając, że obecność tego obiektu może zostać uchwycona przez teleskopy takie jak Hubble. Przez te właściwości NGC 1333, została klasyfikowana przez naukowców jako mgławica refleksyjna.

Zdjęcie pokazuje tylko jeden region NGC 1333. Hubble zobrazował całą tą strukturę w szerszym zakresie już wcześniej, ujawniając, że widoczna tutaj garstka gwiazd ma liczne towarzystwo. Obserwacja tego obiektu pozwala badaczom lepiej poznać struktury tego typu.

Perseusz (łac. Perseus) jest jednym z większych gwiazdozbiorów nieba północnego, 24. co do wielkości. Należy on do grupy konstelacji jesiennych, przez co jest najlepiej widoczny w szerokości geograficznej Polski podczas okresu jesiennego. Liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 90. Perseusz jest jednym z 48 gwiazdozbiorów opisanych przez Ptolemeusza i jednocześnie jedna z 88 oficjalnych, współczesnych konstelacji.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się