Arp 282
Fot. ESA/Hubble & NASA, J. Dalcanton, Dark Energy Survey

Teleskop Hubble’a zobrazował parę galaktyk Arp 282

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili Arp 282, oddziałującą ze sobą parę galaktyk, z aktywnymi jądrami galaktycznymi.

Jak zaznaczają naukowcy z NASA, to zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a wydaje się niezwykle trójwymiarowe jak na fotografię z głębokiego kosmosu. Obraz przedstawia Arp 282, oddziałującą parę galaktyk składającą się z galaktyki Seyferta NGC 169 (na dole) i galaktyki IC 1559 (na górze). Jak tłumaczą badacze, oba obiekty mają monumentalnie energetyczne rdzenie znane jako aktywne jądra galaktyk (AGN). Gdyby obraz ujawnił pełną emisję obu niezwykle energetycznych rdzeni, ich blask przesłoniłby piękne, szczegółowe interakcje pływowe, które są możliwe do obserwacji na tym zdjęciu.

Fot. ESA/Hubble & NASA, J. Dalcanton, Dark Energy Survey

Siły pływowe powstają jak tłumaczą astronomowie, gdy grawitacja obiektu powoduje zniekształcenie lub rozciągnięcie innego obiektu. Kierunek działania tych oddziaływań jest skierowany z dala od obiektu o mniejszej masie i w kierunku obiektu o większej masie. Gdy dwie galaktyki oddziałują na siebie siłami pływowymi, gaz, pył, a nawet całe układy gwiazd mogą przemieszczać się w kierunku jednej struktury i oddalać się od drugiej. Ten obraz pokazuje ten proces w akcji, ponieważ delikatne strumienie materii w widoczny sposób łączą obie galaktyki.

Naukwocy zgadzają się obecnie, że ważnym aspektem ewolucji galaktyk jest sposób, w jaki oddziałują one ze sobą. Galaktyki mogą się łączyć, zderzać lub mijać – każda z tych interakcji znacząco wpływa na ich kształt i strukturę. Chociaż takie interakcje mogą być powszechne, rzadko udaje się uchwycić obraz dwóch obiektów oddziałujących ze sobą w tak dynamiczny sposób jak w Arp 282.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się