The Chosen sezon 4

The Chosen sezon 4. Nareszcie dostępny on-line

Miliony fanów kręconego ze zrzutki widzów serialu o Jezusie Chrystusie „The Chosen” nareszcie się doczekali: od 3 czerwca najnowszy, czwarty sezon będzie można zobaczyć online w bezpłatnej aplikacji, również w Polsce.

Dotychczas sezon czwarty, nakręcony i zmontowany w 2023 r. był pokazywany jedynie przez kilka tygodni lutego i marca 2024 w wybranych kinach, przez co wielka rzesza jego fanów nie miała w ogóle możliwości zobaczyć tych najnowszych odcinków – nawet jeśli wcześniej wsparła powstanie serialu swoją dobrowolną dotacją. Wszystko z powodu batalii prawnej między ekipą The Chosen a studiem „Angel”, które wcześniej pełniło rolę dystrybutora serialu. Z powodów prawnych twórcy nie wyjaśniali konkretnie na czym polegał spór, ale fani spekulowali, że Angel Studios nie chciało zbyt łatwo wypuścić serialu spod swojej kurateli aby – wbrew założeniom pomysłodawców – zarabiać na jego popularności. Teraz ugoda stała się faktem, o czym poinformował na oficjalnym kanale „The Chosen” na YouTube Dallas Jenkins – reżyser, scenarzysta i pomysłodawca tej filmowej opowieści o Jezusie. 

The Chosen – sezon 4. – gdzie oglądać

Dzięki temu wszystkie odcinki sezonu 4. będą trafiać od 3 czerwca do sieci, aby bezpłatnie być dostępne dla wszystkich widzów. Będzie można je oglądać zarówno na oficjalnej, otwartej stronie serialu (w Polsce to thechosen.pl), jak i w bezpłatnej aplikacji na smartfony oraz – dla zwolenników starszych technologii – na płytach DVD, dostępnych do kupienia przez oficjalny sklep serialu. Pomimo, że pierwszy sezon można było oglądać także na Netflixie – na razie nie ma mowy o tym, by sezon czwarty trafił na tę platformę. 

Odcinki będą się pojawiać pojedynczo, począwszy od godz. 20. polskiego czasu 3 czerwca w kolejne poniedziałki i piątki aż do 28 czerwca. Od tego dnia wszystkie będą dostępne naraz w wymienionych wyżej miejscach. 

Paras Patel jako św. Mateusz (FOT. The Chosen Polska)

Dlaczego ludzie chcą oglądać serial o Jezusie?

The Chosen jest fabularną opowieścią filmową opartą dość wiernie na Ewangeliach oraz wiedzy archeologicznej i kulturowej dotyczącej czasu życia Jezusa z Nazaretu na ziemi. Choć bardzo często bohaterowie mówią wprost cytatami z Biblii – twórcy starali się pokazać ich ludziom współczesnym w maksymalnie bliskiej perspektywie. Dlatego właśnie dopowiadają do przekazu ewangelicznego fabularny kontekst, którego w Biblii już nie znajdziemy. 

I tak na przykład jedną z bohaterek serialu jest żona św. Piotra (Shahar Isaac), którą twórcy wyobrazili sobie jako wyrazistą charakterologicznie i piękną kobietę imieniem Eden (w tej roli brazylijska aktorka Lara Silva). Z kolei ewangelista Mateusz (Paras Patel) – o którym z przekazu biblijnego wiemy tylko tyle, że był celnikiem, czyli osobą znienawidzoną przez żydowską społeczność Galilei – w serialu pokazany jest jako osoba w spektrum autyzmu: mająca trudność w relacjach społecznych, nie rozumiejąca kontekstu sytuacyjnego ale wybitnie szczera i inteligentna.

Takich dopowiedzeń jest wiele, przez co chronologia historii Jezusa układa się w serialu w spójną całość, która wciąga widza dokładnie tak, jak robią to inne współczesne serialowe produkcje, dostępne w streamingu. 

Serial powstaje od 2017 r. od początku jako projekt non-profit finansowany całkowicie przez samych widzów. Sezon czwarty opowiada wydarzenia od ścięcia Jana Chrzciciela do Niedzieli Palmowej – z pominięciem niektórych ewangelicznych scen, ale za to z dopisanymi nowymi historiami. Znajdziemy w nim m.in. filmową interpretację wskrzeszenia Łazarza, scenę nawrócenia rzymskiego centuriona oraz retrospektywnie nakręcone sceny sprzed narodzin Jezusa, np. spotkanie Maryi ze św. Elżbietą.

Shahar Isaac jako Szymon Piotr z żoną, w którą wciela się Lara Silva (FOT. The Chosen Polska)

Ile The Chosen będzie miał sezonów?

W rolę Jezusa wciela się w „The Chosen” Jonathan Roumie – Amerykanin egipskiego pochodzenia, wyznania katolickiego. Do ról apostołów i innych bohaterów znanych z Biblii twórcy zaangażowali aktorów nieznanych szerokiej publiczności, ale zawodowo znakomicie przygotowanych, i – co ważne – urodą wpisujących się w etniczną mieszankę zamieszkującą Ziemię Świętą w I. wieku naszej ery. 

Według zamierzeń twórców docelowo serial ma mieć sezonów siedem, gdzie ostatni set odcinków będzie opowiadał już wydarzenia młodego Kościoła, czyli po wniebowstąpieniu Jezusa i zesłaniu Ducha św. Obecnie trwa nagrywanie sezonu piątego.

Do stycznia 2024 r. serial doczekał się już 200 milionów widzów na całym świecie, którzy różne odcinki trzech dostępnych wcześniej sezonów mieli obejrzeć 600 milionów razy. Dallas Jenkins podkreśla, że od początku do końca The Chosen jest i będzie w całości darmowe do oglądania. Plan filmowy znajduje się w specjalnie zbudowanym „starożytnym” miasteczku w stanie Utah w USA. Po zakończeniu zdjęć do wszystkich sezonów plan ma być rodzajem otwartego parku, dostępnego do zwiedzania.

Anna Druś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się