TOI-1408c

TOI-1408c – podważa istniejące teorie na temat powstawania planet

Astronomowie odkryli małą planetę TOI-1408c, która wykazuje osobliwy ruch orbitalny. Znajduje się 455 lat świetlnych od Ziemi i pokazuje, że układy planetarne mogą być znacznie bardziej złożone niż wcześniej sądzono.

Nowo odkryta planeta TOI-1408c ma masę odpowiadającą ośmiu Ziemiom i krąży bardzo blisko większej planety, gorącego gazowego giganta TOI-1408b. Naukowcy byli zaskoczeni po szczegółowych badaniach obu globów i ich gwiazdy – TOI-1408. Mała planeta ma bardzo osobliwy ruch orbitalny, a interakcje między dwoma ciałami orbitującymi a ich gospodarzem, badacze porównali do rytmicznego tańca.

„Mała planeta wykazuje bardzo nietypowe zachowanie orbitalne i znaczne wahania w odniesieniu do czasu, w którym przechodzi przed swoją gwiazdą, co jest czymś, czego zwykle nie widzimy. Istnienie tej małej planety stanowi wyzwanie dla istniejących teorii dotyczących formowania się i stabilności układów planetarnych” – mówi Judith Korth z Lund University.

Nowe badanie przeprowadzone przez astronomów z Lund University i opublikowane w The Astrophysical Journal Letters, pokazuje, że układy planetarne mogą być znacznie bardziej złożone niż wcześniej sądzono.

Jak wskazują astrofizycy, odkrycie małej planety pomiędzy gwiazdą a gazowym olbrzymem jest rzadkie i stanowi unikalne studium przypadku dla rozwoju układów planetarnych. Może ono pomóc naukowcom lepiej zrozumieć, jak powstają globy w innych układach słonecznych.

„Nasze wyniki pomogą naukowcom dowiedzieć się więcej o tym, jak powstają planety i jak zachowują się, gdy są bardzo blisko siebie, szczególnie w układach z planetami olbrzymami” – tłumaczy Korth.

Egzoplanety to odległe światy znajdujące się w układach gwiezdnych innym niż nasz własny. Pierwszego potwierdzonego odkrycia dokonano w 1995 roku. Od tego czasu odkryto ponad 5 700 tego typu globów. Odkrycie przez naukowców kosmicznej osobliwości TOI-1408c było możliwe dzięki wykorzystaniu należącego do NASA satelity Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS). Od czasu uruchomienia TESS w 2018 r. zaobserwowano ponad 7 tysięcy potencjalnych egzoplanet.

„Mam nadzieję, że nasze wyniki mogą zostać wykorzystane w przyszłych badaniach, aby odkryć jeszcze więcej planet w innych układach, ale także lepiej zrozumieć szeroki zakres i różnorodność tych struktur, które są obecne w naszej galaktyce” – podsumowuje Korth.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się