TOI-4862 b

TOI-4862 b – nowa egzoplaneta typu ciepły Jowisz

Astronomowie wykryli nową, młodą i ciepłą egzoplanetę. Odkryty obcy świat, oznaczony jako TOI-4862 b, jest zbliżony wielkością i masą do Jowisza.

Jak tłumaczą naukowcy, należący do NASA satelita Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) zidentyfikował już ponad 7 100 kandydatów na egzoplanety (TESS Objects of Interest – TOI), z których 432 zostały dotychczas potwierdzone jako obce światy. Od czasu uruchomienia w kwietniu 2018 r. satelita przeprowadza badanie około 200 tysięcy najjaśniejszych gwiazd w pobliżu Słońca w celu poszukiwania tranzytujących egzoplanet.

Astronomowie z University of Geneva pod kierownictwem Matthew Battleya potwierdzili istnienie kolejnej TOI monitorowanej przez TESS. Zidentyfikowali oni sygnał tranzytu w krzywej blasku TOI-4862 – młodej gwiazdy typu G znajdującej się w odległości około 762 lat świetlnych od Ziemi. Planetarna natura tego sygnału została potwierdzona przez dalsze obserwacje. Odkrycie opisane w serwisie arXiv.

Zdaniem naukowców, TOI-4862 b ma promień 0,93 promienia Jowisza, a jej masa wynosi około 0,96 masy gazowego olbrzyma znajdującego się w Układzie Słonecznym. Planeta okrąża swoją gwiazdę-gospodarza co 98,3 dnia na umiarkowanie ekscentrycznej, w odległości 0,41 AU (jednostki astronomicznej). Zdaniem astronomów, ze względu na taką ekscentryczność, temperatura równowagi TOI-4862 b prawdopodobnie waha się od 0 do 270 stopni Celsjusza.

Gwiazda macierzysta egzoplanety TOI-4862 jest o kilka procent mniejsza i mniej masywna niż Słońce, a jej wiek badacze oszacowali na około 1,1 miliarda lat. Efektywna temperatura gwiazdy wynosi około 5 200 stopni Celsjusza, a jej metaliczność jest na poziomie -0,03 dex. Zdaniem naukowców, TOI-4862 b jest jednym z najmłodszych ciepłych Jowiszów, jakie do tej pory odkryto.

„Wiek gwiazdy wynoszący 1,1 miliarda lat sprawia, że egzoplaneta TOI-4862 b jest jednym z najmłodszych znalezionych ciepłych Jowiszów, jest to kluczowy nowy glob, dzięki któremu będziemy mogli zrozumieć skalę czasową ewolucji tego typu planet. Dalsze obserwacje orbity i atmosfery tej planety pomogą dokładniej określić historię migracji i skład tego interesującego układu” – podsumowują naukowcy.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się