
TOI-5005 b – nowa egzoplaneta typu super-Neptun
Astronomowie odkryli egzoplanetę typu super-Neptun krążącej wokół gwiazdy typu słonecznego. Nowo wykryty obcy świat, któremu nadano oznaczenie TOI-5005 b, jest około sześć razy większy i ponad 30 razy masywniejszy od Ziemi.
Należący do NASA satelita Transiting Exoplanets Survey Satellite (TESS) prowadzi badania około 200 tysięcy najjaśniejszych gwiazd w pobliżu Słońca w poszukiwaniu tranzytujących egzoplanet. Do tej pory zidentyfikowano ponad 7 200 kandydatów na egzoplanety (TESS Objects of Interest lub TOI), z których 557 zostało potwierdzonych.
Astronomowie z National Institute for Aerospace Technology w Hiszpanii, pod kierownictwem Amadeo Castro-Gonzáleza, potwierdzili istnienie kolejnej TOI monitorowanej przez TESS. Znaleźli oni sygnał tranzytu na krzywej jasności TOI-5005, umiarkowanie jasnej gwiazdy typu słonecznego o typie widmowym G2V, znajdującej się w odległości około 685 lat świetlnych od Ziemi. Planetarna natura tego sygnału została potwierdzona przez dalsze obserwacje za pomocą instrumentów naziemnych. Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.
„Wykorzystaliśmy dane TESS, HARPS, PEST i TRAPPIST-South, aby potwierdzić planetarną naturę TOI-5005 b i scharakteryzować jej właściwości orbitalne i fizyczne” – twierdzą naukocy.
Nowo odkryta planeta ma promień 6,25 promienia Ziemi i masę 32,7 masy Ziemi, co daje jej gęstość 0,74 g/cm3. Krąży wokół swojego gospodarza co 6,31 dnia, w odległości około 0,066 AU (jednostki astronomicznej) od niego. Temperatura równowagi planety została ustalona na około 750 stopni Celsjusza.
Badając wewnętrzną strukturę TOI-5005 b, astronomowie oszacowali, że całkowity ułamek masowy metalu tej egzoplanety wynosi 0,76, czyli nieco mniej niż w przypadku Urana i Neptuna. Wyniki te sugerują, że glob ten powstała w wyniku akrecji jądrowej.
Na podstawie uzyskanych danych badacze sklasyfikowali TOI-5005 b jako super-Neptun.
Naukowcy zauważyli również, że stał się nowym członkiem ogólnie rzadkiej populacji tego typu planet, ponieważ ma niską gęstość. Naukowcy podkreślają też, że jasność TOI-5005 sprawia, że nowo wykryty układ planetarny jest kluczowym celem obserwacji jego atmosfery i architektury orbitalnej. Badanie tego typu obiektów kosmicznych pomaga astronomom lepiej zrozumieć to jak powstają i ewoluują planety w innych układach słonecznych we Wszechświecie.
Emil Gołoś