TOI-6002 b i TOI-5713 b – dwie nowe super-Ziemie
Korzystając z należącego do NASA satelity Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), astronomowie wykryli dwie nowe egzoplanety typu super-Ziemia krążące wokół pobliskich gwiazd. Nowo odkryte światy, oznaczone jako TOI-6002 b i TOI-5713 b, są dwa razy większe od naszej planety.
Jak podkreślają naukowcy, TESS prowadzi badanie około 200 tysięcy najjaśniejszych gwiazd w pobliżu Słońca w celu poszukiwania tranzytujących egzoplanet. Do tej pory zidentyfikowano ponad 7 200 kandydatów na obce światy (TESS Objects of Interest lub TOI), z których 543 zostały potwierdzone.
Astronomowie z University of Liège w Belgii, pod kierownictwem Mourada Ghachoui, potwierdzili kolejne dwie planety monitorowane przez TESS. Odkryli, że sygnały tranzytowe w krzywych blasku dwóch gwiazd –karłów typu M, znanych jako TOI-6002 i TOI-5713, mają charakter planetarny. Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.
„Wykorzystaliśmy 2-minutowe obserwacje TESS z czterech sektorów dla każdego celu, fotometrię naziemną, obrazowanie w wysokiej rozdzielczości kątowej i obserwacje spektroskopowe, aby potwierdzić planetarną naturę wykrytych tranzytów. Przeanalizowaliśmy krzywe blasku przejść zaobserwowane przez TESS i urządzenia naziemne, aby scharakteryzować planety” – wyjaśniają naukowcy.
Zdaniem badaczy, TOI-6002 b ma promień 1,65 promienia Ziemi i jest prawie cztery razy masywniejsza od naszej planety. Krąży wokół swojej gwiazdy macierzystej co 10,9 dnia, w odległości około 0,06 AU (jednostki astronomicznej). Temperaturę globu astronomowie oszacowali na około 45 stopni Celsjusza.
TOI-5713 b, jest zdaniem naukowców, o około 77 proc. większa od Ziemi, a jej masę oszacowali na około 4,3 masy naszej planety. Egzoplaneta ma okres orbitalny wynoszący około 10,44 dnia i jest oddalona od gwiazdy macierzystej o 0,06 AU. Jej temperatura jest na poziomie 70 stopni Celsjusza.
Na podstawie danych, astronomowie, sklasyfikowali dwa nowo odkryte obce światy jako super-Ziemie. Są to planety masywniejsze od Ziemi, ale nieprzekraczające masy Neptuna. Chociaż termin super-Ziemia odnosi się tylko do masy planety, jest on również używany przez naukowców do opisywania globów większych od naszej planety, ale mniejszych niż tak zwane mini-Neptuny (o promieniu od dwóch do czterech promieni Ziemi).
Naukowcy dodali, że skład obu planet jest wciąż niepewny, ponieważ mogą to być zarówno światy skaliste, jak i bogate w wodę. Podkreślili, że zarówno TOI-6002 b, jak i TOI-5713 b znajdują się tuż poza, ale w pobliżu wewnętrznej krawędzi ekosfery wokół swoich gwiazd-gospodarzy.
Emil Gołoś