barbakan
Fot. Wikimedia/Tilman2007.

Trenczyn zaskoczył archeologów. W mieście odkopano średniowieczny barbakan i system kanalizacji

W położonym nad rzeką Wag w zachodniej Słowacji mieście Trenczyn podczas realizacji projektu rewitalizacyjnego odkryto średniowieczny barbakan – tj. okrągłą budowlę ze strzelnicami wysuniętymi charakterystycznie poza linię murów obronnych – a także sieć przejść, które pełniły funkcję systemu kanalizacyjnego. Trenczyn w epoce średniowiecza stanowił część Królestwa Węgier.

Średniowieczny barbakan z Trenczyna na Słowacji

Niedawno odkopane struktury w Trenczynie zostały przypadkowo odkryte w trakcie wdrażania specjalnego programu mającego na celu odnowę trenczyńskiej strefy pieszej. Te rewitalizacyjne prace objęły także obszar dawnego średniowiecznego kompleksu zamkowego, jaki znajdował się w tym mieście. To właśnie w tej części miasta zidentyfikowano pozostałości pochodzącego z wieków średnich barbakanu oraz systemu kanalizacyjnego. Według archeologów najnowsze znaleziska z Trenczyna nie tylko odsłaniającą ważny wycinek z historii tego miasta, ale także rzucają nowe światło na średniowieczne struktury obronne. Odkryte konstrukcje są wyjątkowo dobrze zachowane, poinformował portal „MY Trenčín”.

Kierujący obecnymi wykopaliskami na obszarze położonym przy ulicy Sládkovičova w Trenczynie archeolog Drahoslav Hulínek powiedział, że najnowsze odkrycie pozwoli badaczom zrekonstruować plan wczesnych fortyfikacji miasta. „Wiemy już, że most rozciągał się nad fosą, prowadząc do portalu wejściowego. Z kolei mury były położone po obu stronach i szły w kierunku bramy, nad którą była położona konstrukcja w kształcie wieży  – jej pozostałości są widoczne na planie piętra” – powiedział Drahoslav Hulínek.

Jedna z najważniejszych fortyfikacji dawnego Królestwa Węgier

Z kolei w miejscu od którego rozciągał się początek dzisiejszej ulicy Sládkovičovej był położony barbakan – będący kluczowym elementem obronnym średniowiecznych miast. Tuż przed nim z kolei rozciągała się fosa, a nieopodal była położona wieżowata struktura. Zdaniem archeologów dawny trenczyński barbakan był jednym z najważniejszych umocnień fortyfikacyjnych położonych w częściach przedzamkowych miast na terenie dawnego Królestwa Węgier, informuje portal „Arkeonews„.

Fakt ten poświadcza o strategicznym znaczeniu miasta w średniowieczu. Barbakan ten nakazał wybudować król Zygmunt Luksemburski, gorliwy katolicki władca, który panował w Niemczech, na Węgrzech oraz w Czechach w okresie wojen husyckich – serii konfliktów oraz wypraw wojskowych w Królestwie Czech jakie miały miejsce w XV wieku, których nazwa pochodzi od czeskiego reformatora religijnego Jana Husa, który został spalony na stosie pomimo posiadania listu żelaznego, który wydał mu cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Zygmunt Luksemburski.

Podczas wykopalisk odkryto nie tylko mury barbakanu. Znaleziono również system podziemnych przejść i tuneli, które głównie pełniły funkcję średniowiecznego systemu kanalizacyjnego. Archeolodzy odkryli znaczące ilości późnośredniowiecznej ceramiki i szkła, które pochodziły z przedziału czasowego od epoki średniowiecza aż po nowożytność. Badacze zidentyfikowali także pozostałości domów, które są datowane na okres od XV do XIX wieku. Główna faza badań została zakończona. Niegdyś ruchliwa trenczyńska ulica z domami, która była zamieszkana aż do lat 70. XX wieku, dziś stanowi unikalne okno na przeszłość Trenczyna.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się