
UGC 10143 – galaktyka eliptyczna w gwiazdozbiorze Węża
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali ogromną galaktykę eliptyczną oznaczoną jako UGC 10143, znajdującą się w gwiazdozbiorze Węża.
Jak tłumaczą badacze z NASA, nowe zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia gigantyczną galaktykę eliptyczną UGC 10143, znajdującą się w sercu gromady galaktyk Abell 2147, około 486 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Węża. UGC 10143 jest największym i najjaśniejszym członkiem Abell 2147, która sama może być częścią jeszcze większej struktury znanej jako supergromada w Herkulesie. Jasne centrum UGC 10143, niewyraźne rozszerzone halo oraz brak ramion spiralnych i tworzących gwiazdy pasów pyłowych wyróżniają ją jako galaktykę eliptyczną. Galaktyki eliptyczne często znajdują się w pobliżu centrum gromad galaktyk, co sugeruje, że mogą one powstawać w ramach łączenia się mniejszych struktur.

Obserwacje UGC 10143 były częścią przeglądu prowadzonego przez Teleskop Hubble’a, gromad kulistych powiązanych z najjaśniejszymi galaktykami znajdujących się w nich. Gromady kuliste pomagają astronomom prześledzić pochodzenie i ewolucję obiektów znajdujących się w ich sąsiedztwie. Badanie Hubble’a dotyczyło rozmieszczenia, jasności i zawartości metali w ponad 35 tysiącach gromad kulistych.
Obraz powstał w oparciu o dane z Advanced Camera for Surveys na pokładzie Teleskopu Hubble’a. Wszelkie luki zostały uzupełnione przez kamerę Wide Field and Planetary Camera 2 i współpracę Pan-STARRS. Niebieski kolor reprezentuje niebieskie światło widzialne, a czerwono-pomarańczowy światło bliskiej podczerwieni.
Wąż (łac. Serpens) jest 23. co do wielkości gwiazdozbiorem znajdującym się w pobliżu równika niebieskiego. Jest to jedna z 48. konstelacji opisanych przez Ptolemeusza, a zarazem jedna z 88 obecnie, oficjalnie rozróżnianych. W Polsce konstelacja jest widoczna latem. Liczba gwiazd dostrzegalnych w niej gołym okiem wynosi około 60.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś
