
UGC 477 – słaba galaktyka w gwiazdozbiorze Ryb
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę oznaczoną jako UGC 477, znajdującą się w gwiazdozbiorze Ryb.
Jak tłumacza badacze z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę UGC 477, znajdującą się w odległości nieco ponad 110 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Ryb.

UGC 477 to, zdaniem naukowców, galaktyka o niskiej jasności powierzchniowej (LSB). Po raz pierwszy zaproponowane w 1976 roku przez astronoma Mike’a Disneya, istnienie galaktyk LSB zostało potwierdzone dopiero w 1986 roku wraz z odkryciem obiektu Malin 1. Galaktyki tego typu, takie jak UGC 477, są bardziej rozproszone niż galaktyki spiralne takie jak Andromeda i Droga Mleczna. Z jasnością powierzchniową do 250 razy mniejszą niż nocne niebo, obiekty te mogą być niezwykle trudne do wykrycia.
Większość materii obecnej w galaktykach o niskiej jasności powierzchniowej ma postać wodoru, a nie gwiazd. W przeciwieństwie do wybrzuszeń normalnych galaktyk spiralnych, centra tych struktur nie zawierają dużej liczby gwiazd. Astronomowie podejrzewają, że dzieje się tak dlatego, że znajdują się one głównie w regionach pozbawionych innych galaktyk, a zatem doświadczyły mniejszej liczby interakcji i fuzji, które mogłyby wywołać wysokie tempo formowania się gwiazd.
Galaktyki LSB, takie jak UGC 477, wydają się być zdominowane przez ciemną materię, co zdaniem astronomów, czyni je doskonałymi obiektami do badania w celu dalszego zrozumienia tej nieuchwytnej substancji. Jednak ze względu na zbyt małą ilość tych obiektów jaka została odkryta – spowodowaną ich charakterystyczną niską jasnością – to jak mogą być przydatne naukowcy odkryli niedawno.
Ryby (łac. Pisces) są dużym, czternastym co do wielkości gwiazdozbiorem zodiakalnym nieba północnego, znajdującym się w pobliżu równika niebieskiego. W Polsce konstelacja jest widoczna jesienią. Liczba gwiazd widocznych w niej gołym okiem wynosi około 75. Ryby są jednym z najbledszych gwiazdozbiorów Zodiaku. Konstelacja oprócz kilku interesujących gwiazd podwójnych zawiera w sobie liczne galaktyki.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś