UGC 9391
Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Riess et al

UGC 9391 – samotna galaktyka spiralna w gwiazdozbiorze Smoka

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną oznaczoną jako UGC 9391, znajdującą się w gwiazdozbiorze Smoka.

Jak tłumaczą badacze z NASA, kamera Wide Field Camera 3, na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a wykonała zdjęcie samotnej galaktyki spiralnej o nazwie UGC 9391. Obiekt znajduje się 130 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego w gwiazdozbiorze Smoka, w pobliżu północnego bieguna niebieskiego. Jej wypełnione gwiazdami ramiona spiralne znajdują się w doskonałej izolacji na tle odległych galaktyk, które są widoczne jedynie jako niewyraźne wiry lub smugi ze względu na ich ogromne odległości od Ziemi. Obraz zawiera również kilka znacznie jaśniejszych gwiazd pierwszego planu znajdujących się bliżej przez co są charakteryzują się kolcami dyfrakcyjnymi – promieniami rozchodzącymi się od ich centrów spowodowanymi przez światło oddziałujące z wewnętrznymi elementami wsporników zwierciadła wtórnego Hubble’a.

Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Riess et al

Zdjęcie pochodzi z zestawu obserwacji Hubble’a, które astronomowie wykorzystali do skonstruowania „drabiny odległości kosmicznych” – zestawu powiązanych ze sobą pomiarów, które pozwalają naukowcom określić, jak daleko znajdują się najbardziej odległe obiekty astronomiczne. Położenie astronomiczne jest bezpośrednio mierzalne tylko dla stosunkowo bliskich obiektów – znajdujących się do 3 tysięcy lat świetlnych. W przypadku odległości przekraczających tę wartość, astronomowie polegają na zestawie zmierzonych korelacji skalibrowanych względem pobliskich obiektów.

UGC 9391 pomogła astronomom poprawić szacunki odległości, zapewniając naturalne porównanie dla dwóch technik pomiarowych jakimi są – wybuchy supernowych i Cefeidy (gwiazdy zmienne pulsujące). Poprawa precyzji pomiarów odległości pomaga naukowcom w określeniu tempa ekspansji Wszechświata.

Smok (łac. Draco) był znanym już wielu starożytnym kulturom gwiazdozbiorem dalekiej północy, jest on ósmy pod względem zajmowanej powierzchni na niebie. W Polsce jest widoczny przez cały rok, jednak najlepiej oglądać go podczas cieplejszych miesięcy. Liczba gwiazd widocznych nim gołym okiem wynosi około 80. Jest to jedna z najdłużej znanych konstelacji nieba północnego. Rozciąga się wokół Małej Niedźwiedzicy do Wielkiej Niedźwiedzicy.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się