Masowy grób 150 rzymskich legionistów
Fot. A. Slonek/Novetus.

Unikatowe odkrycie w Wiedniu. Masowy grób 150 rzymskich legionistów

W trakcie wykopalisk prowadzonych na obrzeżach Wiednia w Austrii archeolodzy z Muzeum Wiedeńskiego dokonali przełomowego odkrycia identyfikując masowy grób 150 rzymskich legionistów. Naukowcy opisali to znalezisko jako niezwykle rzadkie.

Masowy grób 150 rzymskich legionistów

Szczątki rzymskich legionistów zostały odkryte podczas prac archeologicznych poprzedzających renowację boiska piłkarskiego położonego w wiedeńskiej dzielnicy mieszkalno-przemysłowej Simmering. Pierwsze starożytne szkielety odkopano w październiku 2024 r. Po przeprowadzeniu szczegółowej i specjalistycznej analizy naukowcy ocenili, że zidentyfikowane szczątki pochodzą z I wieku n.e., czyli pochodzą tym samym z okresu największego rozkwitu Cesarstwa Rzymskiego.

Wedle początkowych wykopalisk archeolodzy oceniali, iż w sumie w masowym grobie z samego początku pierwszego tysiąclecia n.e. pochowano 129 osób, ale dalsza analiza wykazała, że całkowita liczba pochowanych w tym miejscu osób to co najmniej 150, a najpewniej w sumie przekracza ona lekko tę liczbę. Masowy grób rzymskich legionistów z Wiednia jest szczególnie ważnym znaleziskiem archeologicznym, o unikatowym charakterze, gdyż pochówki szkieletowe były rzadkością w europejskiej części Cesarstwa Rzymskiego, gdzie kremacja była powszechną praktyką pogrzebową aż do III wieku n.e.

Unikatowe odkrycie na skalę europejską

Kristina Adler-Wölfl z Muzeum Wiedeńskiego, specjalizująca się w dziedzinie archeologii miejskiej, podkreśliła, iż masowy grób 150 rzymskich legionistów jest jednym z nielicznych tego typu znanych obiektów, informuje portal „Arkeonews„.

„Jako że pochówki kremacyjne były powszechną praktyką pogrzebową około 100 r. n.e., to pochówki szkieletowe były niezwykle rzadkie” – stwierdziła archeolog. Szkielety odkryte w masowym grobie z obrzeży Wiednia należą wyłącznie do młodych mężczyzn w wieku od 20 do 30 lat, którzy najprawdopodobniej zginęli w walce, na co wskazują obrażenia od mieczy, włóczni, sztyletów i pocisków.

„W kontekście rzymskich działań wojennych nie istnieją porównywalne znaleziska obejmujące szczątki poległych wojowników. Odkrycie pochówków rzymskich legionistów jest absolutnym unikatem i to jeśli chodzi o cały okres istnienia Rzymu” – powiedziała Michaela Binder, która kierowała zespołem archeologów realizujących wykopaliska w Simmering. Chaotyczne ułożenie szkieletów sugeruje, że nie był to formalny pochówek, lecz raczej improwizowany grób po brutalnym starciu.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się