Anemurium
Fot. Daniel Phelps.

W Anemurium odkopano tabliczkę sprzed 2 tys. lat. Upamiętnia ona starożytnego zapaśnika

Podczas wykopalisk prowadzonych na terenie starożytnego miasta Anemurium, którego ruiny znajdują się na terenie prowincji Mersin w południowej Turcji nad Morzem Śródziemnym, odkryto kamienną tabliczkę na której widnieje inskrypcja składającą się z 13 linijek. Zabytek upamiętnia słynnego zapaśnika z tamtych czasów. Jak wynika z datowania przeprowadzonego przez naukowców skarb ten pochodzi sprzed około 2 tys. lat.

Powszechnie uważa się, że miasto Anemurium zostało założone przez Fenicjan w IV wieku p.n.e. Nie ulega wątpliwości, iż za czasów panowania ostatniego władcy z dynastii Seleucydów króla Antiocha IV Epifanesa w mieście tym bito monety, będące walutą rządzonego przez niego państwa. Anemurium stanowiło cześć grecko-irańskiego Królestwa Kommageny, którego szczyt rozwoju przypadł na I wiek n.e. To właśnie w tym okresie zostały zbudowane solidne mury miejskie, które otaczały miasto.

W czasach rzymskich Anemurium było ważnym pośrednim punktem handlowym znajdującym się na trasie, której główną destynacją był Cypr. Miasto to pełniło kluczowego ośrodka handlowego z którego eksportowano naturalne zasoby regionu. Wiele istotnych budowli z tego okresu zachowało się do dzisiaj w Anemurium, co świadczy o istotnym znaczeniu miasta w tamtych czasach, informuje portal „Greek Reporter„.

Najnowszy cały szereg prac archeologicznych jaki w przeciągu ostatniego roku był realizowany w tym starożytnym mieście obejmował wykopaliska, badania oraz prace konserwatorskie. Stanowisko to zajmuje powierzchnie 600 akrów i znajduje się w pobliżu miejscowości Anamur w prowincji Mersin. Na czele zespołu archeologicznego realizującego badania w tym miejscu stoi prof. Mehmet Tekocaka z Uniwersytetu Seldżuckiego w Konya, działający z rekomendacji tureckiego Ministerstwa Kultury i Turystyki.

Ostatnie znaczące odkrycie w Anemurium miało miejsce na terenie określanym jako Port Bath – zespół badaczy prowadzi na tym obszarze nieprzerwanie wykopaliska już od 12 miesięcy. To właśnie tam odkopano starożytną tabliczkę, na której widnieje inskrypcja, składającą się z 13 linijek oraz mierzącą 1,2 metra wysokości oraz pół metra szerokości. Artefakt ten upamiętnia zapaśnika o imieniu „Kaikilianos,” który zdobył pierwsze miejsce w drugich zawodach zapaśniczych, jakie były organizowane co 5 lat w tym mieście przez wpływową osobistość z tamtego okresu. Gubernator prowincji Mersin, Ali Hamza Pehlivan, nie krył radości z powodu odkrycia tak znaczącego artefaktu.

„Z treści tej inskrypcji możemy się dowiedzieć, że w II wieku n.e. odbywały się tu zawody o charakterze zapaśniczym. W jednych z takich zawodów znaczący sukces odniósł zawodnik o imieniu «Kaikilianos» – inskrypcja ta została wykonana na jego cześć. Odkrycie to pokazuje, że miasto to tętniło życiem w tamtym okresie. Organizowano w nim wydarzenia sportowe, a szczególną popularnością cieszyły się zapasy. Z historycznych zapisów i znalezisk archeologicznych wiemy, że w tamtych czasach (w świecie hellenistycznym – przyp. red.) odbywały się zawody o charakterze lokalnym i olimpijskim. Nagradzanie sportowców, którzy wzięli udział w tych zawodach, podkreśla wartość, jaką przywiązywano wówczas do sportu” – powiedział urzędnik.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się