Auxerre
Fot. INRAP.

W Auxerre odkryto starożytną nekropolię dziecięcą

Archeolodzy z francuskiego Narodowego Instytutu Prewencyjnych Badań Archeologicznych (INRAP) prowadzący wykopaliska w historycznym centrum miasta Auxerre dokonali niezwykłego odkrycia. Naukowcy odkopali wiekową nekropolię, jaka była poświęcona dzieciom martwo urodzonym oraz zmarłym w bardzo wczesnym wieku.

Położone w regionie Burgundia-Franche-Comté we wschodniej Francji miasto Auxerre było w ostatnim czasie miejscem intensywnych prac archeologicznych. Wykopaliska są tam prowadzone od lutego i obejmują historyczne centrum miasta w postaci placu Marszałka Leclerca, który ma zostać w nieodległej przyszłości przebudowany, informuje francuskie ministerstwo kultury.

Początki tego ośrodka miejskiego są związane z galijskim plemieniem Senones, który właśnie w tym miejscu położonym nad brzegiem rzeki Yonne w 30 r. p.n.e. założył silnie ufortyfikowane miasto, które zostało nazwane jako Autessiodurum. Chociaż w czasach panowania rzymskiego znajdowało się ono na skrzyżowaniu kilku kluczowych dróg, to zyskało ono naprawdę na znaczeniu dopiero gdy władze Imperium Rzymskie wyznaczyły to miasto w III wieku na stolicę całej prowincji – to właśnie wtedy Autessiodurum uzyskało prawdziwe znaczenie polityczne.

W IV wieku miasto zostało otoczone nowymi fortyfikacjami. Niedawno odkryta nekropolia znajdowała się właśnie pod tymi umocnieniami. Najprawdopodobniej została ona wykonana zgodnie z tradycjami galijsko-rzymskimi, które bardzo ją odróżniają od analogicznych późniejszych nekropolii. W starożytnej rzymskiej tradycji nekropolie były budowane poza murami miejskimi – z kolei na obrzeżach tych terenów przeznaczonych pod chowanie zmarłych bardzo często znajdował się specjalny obszar wyznaczony do pochówków małych dzieci. Właśnie takie miejsce zostało odkryte w trakcie ostatnich wykopalisk w Auxerre.

Jak podkreślają naukowcy bardzo dobry stopień zachowania dziecięcej nekropolii w Auxerre pozwoli im lepiej odtworzyć rzymskie tradycje pogrzebowe jakie były związane z chowaniem małych dzieci. W trakcie takich pogrzebów w pobliżu pochówków były rozbijane ceramiczne zastawy stołowe, a zawartość tych naczyń była przeznaczana dla rzymskich pogańskich bóstw.  

W celu ochrony tych młodych zmarłych osób do ich grobów były wkładane specjalne przedmioty, które miały im pomagać w życiu pośmiertnym (były one określane jako przedmioty „apotropaiczne” lub „profilaktyczne”). Do takich obiektów zaliczały się perły i monety. W tym celu także na głowie małego dziecka był umieszczany miniaturowy ceramiczny kubek.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się