Rizhao

W Chinach odkryto nekropolię liczącą 1800 lat

Na terenie miasta Rizhao, położonego we wschodnich Chinach nad Morzem Żółtym, w trakcie prac archeologicznych poprzedzających rozbudowę parku badacze odkryli starożytne kopce, które należały do majętnej arystokratycznej rodziny z okresu dynastii Han.

W portowym mieście Rizhao we wschodnich Chinach archeolodzy odkryli trzy starożytne podziemne grobowce, które powstały około 1800 lat temu. Pochowani w nich byli członkowie wpływowego i bogatego rodu żyjącego w okresie dynastii Han, który przypada na lata od 206 r. p.n.e. do 220 r. n.e. Jak twierdza naukowcy pochówki te domyślnie były wprost przepełnione skarbami, ale w przeciągu stuleci miejsce to było celem rabunków. W końcu rodowa nekropolia uległa zniszczeniu i zasypaniu, w wyniku czego całkowicie o niej zapomniano na długie stulecia, aż do niedawnego odkrycia grobowców przez zespół badaczy.

Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych 11 maja poinformował w komunikacie prasowy, że wszystkie trzy grobowce sprzed 1800 lat zostały wbudowane w podobnym stylu. W każdym z nich znajdowały się dwa pochówki, a wejścia do grobowców miały pochyłe przejścia. Inskrypcje w dwóch grobowcach nosiły to samo nazwisko, Huan, co wskazywało, że kompleks prawdopodobnie należał do właśnie tej rodziny. Archeolodzy twierdzą, że dwa z trzech starożytnych grobowców zostały okradzione. Drewniane trumny pozostawiono w grobach, ale pozostało bardzo niewiele artefaktów, informuje portal „Archeology Magazine„.

Instytut stwierdził jednak, że trzeci starożytny grobowiec był dobrze zachowany i stosunkowo nietknięty. Główna komora grobowa pochówku M3 posiadała dwa pomieszczenia połączone miniaturowymi oknami i drzwiami. Archeolodzy twierdzą, że charakteryzujący ten grobowiec styl mieszkalny wskazuje, że w grobowcu tym pochowani byli mąż i żona. Archeolodzy znaleźli także wewnątrz grobowca M3 ponad 70 artefaktów, w tym żelazny miecz, lustra z brązu i stosy kilku różnych rodzajów ceramiki.

Instytut podał, że wokół jednej z drewnianych trumien archeolodzy odkryli pozostałości powozu z trumną, konstrukcji służącej do transportu trumny do grobowca. Opisali ten wóz jako znakomicie wykonany oraz dodali, że jest to wyjątkowo rzadkie znalezisko. Zdaniem specjalistów 1800-letnie grobowce rodzinne z Rizhao są znaczącym i ważnym odkryciem – tym bardziej, że rzadko zdarza się, aby w takiej nekropolii przy wszystkich grobowcach było zaznaczone to samo nazwisko.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się