Wergina

W Grecji odkryto starożytny grobowiec elitarnego macedońskiego kawalerzysty

Na terenie wsi Wergina w regionie Macedonia Środkowa w Grecji podczas budowy sieci kanalizacyjnej odkryto starożytny grób miejscowego szlachcica, który został pochowany w tym miejscu wraz z żoną.

Wieś Wergina, która znajduje się w Imatii w Macedonii Środkowej, która stanowi część północnej Grecji, jest niezwykle cennym miejscem dla archeologów. Na terenie tej niewielkiej wioski znajdują się ruiny antycznego miasta Ajgaj – będącego najstarszą stolicą starożytnej Macedonii. Wraz z przeniesieniem stolicy do Pelli, co nastąpiło na początku IV wieku p.n.e., miejsce to służyło za nekropolię, w której chowani byli macedońscy władcy. W Ajgaju pogrzebany został chociażby Filip II, czyli ojciec Aleksandra Macedońskiego, informuje portal „Arkeonews„.

Jednym z najbardziej cennych znalezisk archeologicznych jakie zostały dokonane w ostatnim czasie w Ajgaju okazał się odkryty w 2023 r. grób lokalnego macedońskiego szlachcica, który został pochowany w tym miejscu wraz z żoną. Dokładne szczegóły dotyczące tego znaleziska zostały zaprezentowane przez archeolog Angeliki Kottaridis w trakcie 36. Dorocznego Spotkania Archeologicznego nt. „Prac Archeologicznych w Macedonii i Tracji”, jakie odbyło się w Tesalonikach.

Jak wykazało datowanie, grobowiec macedońskiego szlachcica pochodzi z III wieku p.n.e. Został on znaleziony na obszarze pełnym kopców w północno-zachodnim narożniku nekropolii. Wejście do niego było zablokowane przez duży stos kamieni. Wnętrze grobowca ma wymiary 3,7 x 2,7 metra. „Odkryty w Ajgaju grobowiec ma bardzo ważne znaczenie. Główny zmarły tego miejsca pochówku, którym był mężczyzna, został pochowany wraz z tarczą wzmocnioną kawałkami żelaza. Fragmentarycznie zachowała się także jego broń, która została wykonana w bardzo dobrym warsztacie, dzięki czemu możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że mężczyzna ten był członkiem hetairai – elitarnej kawalerii macedońskiej” – powiedziała Kottaridis.

Wnętrze grobowca elitarnego macedońskiego wojownika zostało ozdobione złotym pasem z kokardami. Z kolei na jego fasadzie badacze zidentyfikowali kolorowe zaprawy, które do grobowca najprawdopodobniej zostały dodane wraz ze śmiercią żony arystokraty i pochowaniem jej w tym miejscu. W grobowcu archeolodzy odkryli także klejnoty wśród których największą ich uwagę przykuła korona ze złotego mirtu. Eksperci podkreślają również, że odkryty grobowiec macedońskiego szlachcica znajdował się w odległości jedynie 100 metrów od innego znaczącego miejsca pochówku, którym był odkryty w 1969 r. przez Dimitrisa Pandermanlisa grobowiec należący do innego arystokraty.  

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się