W Kazachstanie odkryto starożytny grobowiec pełen skarbów
Na terenie cmentarzyska Tolebaitobe, które znajduje się w obwodzie turkiestańskim w południowym Kazachstanie, archeolodzy odkryli liczący 2 tysiące lat kurhan. We wnętrzu tego starożytnego pochówku badacze odnaleźli liczne artefakty i drogocenne przedmioty takie jak złota biżuteria, groty strzał, czy wykonane z brązu duże lustro.
Na terenie cmentarzyska Tolebaitobe w południowym Kazachstanie znajdują się w sumie trzy wiekowe grobowce, ale dwa z nich zostały niegdyś, jeszcze w czasach starożytnych, obrabowane ze znajdujących się w nich kosztowności przez rabusiów. Trzeci grobowiec został nietknięty tylko z tego powodu, iż był on niewidoczny dla szabrowników. Dzięki temu, że złodzieje nie wiedzieli o istnieniu trzeciego miejsca pochówku znajdującego się w tej okolicy współcześnie archeolodzy mogli odkopać grobowiec, którego cała bogata zawartość przetrwała do dnia obecnego.
Naukowcy przypuszczają, iż znajdujące się w kurhanie przedmioty powstały w okresie panowania na tych terenach państwa Kangju. To istniejące w Azji Środkowej w pierwszej połowie I tysiąclecia p.n.e. królestwo zostało opisane przez kronikarzy z Państwa Środka. Zgodnie z ich przekazem to istniejące w okresie od I wieku p.n.e. do V wieku n.e. królestwo było drugim najpotężniejszym państwem regionu Międzyrzecza/Transoksanii po państwie Yuezhi, informuje portal „Archaeology News Online Magazine„.
Zamieszkująca królestwo Kangju ludność była pochodzenia indoeuropejskiego, a najprawdopodobniej dokładnie wschodnioirańskiego. Tak jak znaczna część innych ludów zamieszkujących wówczas tę części Azji, tak i mieszkańcy Kangju przed utworzeniem własnego państwa prowadzili półkoczowniczy tryb życia. Na ludność królestwa Kangju składały się grupy ludów sarmackich, Xiongnu i Saki, które w starożytnych czasach żyły wzdłuż Wielkiego Jedwabnego Szlaku. Państwo Kangju za jego sprawą prowadziło intensywną wymianę handlową z Imperium Rzymskim, Chinami i Imperium Kushan na południu.
Odkryty na terenie cmentarzyska Tolebaitobe grób zawierał: pochodzące z I wieku p.n.e dwa złote kolczyki w kształcie półksiężyca, które były ozdobione niebieskim ametystem i rubinem; rzymską fibulę (będącą ozdobną metalową zapinką do spinania szat); różnorakiej wielkości koraliki ozdobne, które były zakładane na ręce, a także takie przedmioty jak but, pasek, klamrę i groty strzał do polowania na ptaki. Co ciekawe, archeolodzy odkryli również okrągłe lustro z brązu, które wydaje się pochodzić z Chin z czasów dynastii Han, która rządy przypadały na lata od 206 r. p.n.e. do 220 r. n.e.
Marcin Jarzębski