Williamsburg
Fot. Fundacja Kolonialnego Williamsburga

W mieście Williamsburg odkryto ruiny koszar wojskowych z czasów rewolucji amerykańskiej

W trakcie wykopalisk prowadzonych na terenie miasta Williamsburg w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych archeolodzy odkryli pozostałości koszar wojskowych z czasów rewolucji amerykańskiej z lat 1775-1783. Oprócz nich badacze odkopali także ruiny komina oraz kule do muszkietów.

Koszary wojskowe z drugiej połowy wieku XVIII zostały odkryte w mieście Williamsburg w trakcie wykopalisk archeologicznych, które poprzedziły rozbudowę nowego dużego kompleksu sportowego w stanie Wirginia. „Jesteśmy naturalnie bardzo podekscytowani tym znaleziskiem. Za każdym razem, gdy dokonuje się odkrycia archeologicznego, to jest to emocjonujące, szczególnie w przypadku czegoś tak ważnego jak koszary wojskowe” – powiedział dyrektor archeologii muzeum Colonial Williamsburg Jack Gary, informuje portal „Live Science„.

Jak stwierdził ekspert, od dawna istniały dowody wskazujące na to, że w tym miejscu w latach 70. i 80. XVIII wieku znajdowały się spore koszary wojskowe. Na mapach i dokumentach pochodzących z tamtych czasów jest nie tylko wspominany takowy obiekt, ale pojawiają się w nich szczegółowe informacje pokroju tego, że koszary w Williamsburg zostały zbudowane w latach 1776-1777 dla Armii Kontynentalnej walczącej wówczas z wojskami brytyjskimi. Kompleks ten został zbudowany tak, aby mógł pomieścić 2 tys. żołnierzy i 100 koni.

Uważa się, że koszary zniszczył pożar w 1781 r. wzniecony przez maszerujące do miasta Yorktown wojska brytyjskiego gen. Charlesa Cornwallisa. Rozpoczęta w 1775 r. amerykańska wojna o niepodległość zakończyła się w 1783 r. Archeolodzy w trakcie wykopalisk odkryli także niektóre elementy konstrukcyjne baraków, w tym cegły i kilka nienaruszonych podstaw kominów, co wskazuje, że kompleks składał się z wielu budynków. Wśród odkrytych artefaktów znalazły się kule do muszkietów, śrut ołowiany ze śladami zębów (był on prawdopodobnie przeżuwanych przez znudzonych żołnierzy z tego powodu, iż ołów ma słodki smak), klamry do mundurów żołnierskich, wysokiej klasy ceramikę i inne przedmioty ozdoby osobistej, a także pozostałości uzd końskich i podków.

Według ekspertów z Colonial Williamsburg odkryte w trakcie wykopalisk ruin koszar wojskowych Armii Kontynentalnej należą do jednych z rzadszych znalezisk archeologicznych na terenie stanu Wirginia. W wyniku odkrycia zmieniono lokalizację nowego centrum sportowego, aby zachować pozostałości koszar na potrzeby przyszłych wykopalisk i badań, które mają zostać wznowione po zakończeniu budowy kompleksu sportowego. „To dla nas niezwykła okazja, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak wyglądało życie żołnierzy i cywilów w okresie tego konfliktu” – powiedział Jack Gary.

Koszary zajmują obszar o powierzchni około 1,3 do 1,6  hektara. Do tej pory odkryto jedynie niewielką część tego kompleksu. Gary powiedział, że archeolodzy planują powrócić na to stanowisko w 2026 r., co zbiegnie się zarówno z 250. rocznicą założenia Stanów Zjednoczonych, jak i 100. rocznicą założenia Fundacji Kolonialnego Williamsburga. „To wydaje się nam bardzo odpowiedni moment. W tej chwili to jest nasz cel” – stwierdził badacz.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się