W Niemczech odkryto 285 srebrnych monet. Należały do bogatego burmistrza Wettin z XVII wieku
W mieście Wettin we wschodnich Niemczech pracownicy budowlani po wykopaniu rowu odkryli wczesnonowożytną kolekcję 285 srebrnych monet, które były ukryte głęboko w ziemi. Setki odkopanych monet prawdopodobnie należały do XVII-wiecznego burmistrza miasta.
„Ukryta” kolekcja monet została znaleziona w wykopie, gdy robotnicy instalowali nową linię kanalizacyjną w gospodarstwie rolnym w Wettin, mieście we wschodnio-centralnych Niemczech. Cenny zbiór obejmuje 285 srebrnych numizmatów pochodzących z lat 1499-1652.
Znalezisko zawiera mieszankę dużych srebrnych monet, w tym srebrnych talarów wybijanych w okresie Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, oraz monet zagranicznych. Chociaż większość znalezisk stanowiły regionalne monety saksońskie, to odkryto również kilka rzadszych monet, takich jak: garść groszy ze Schreckenbergu, a także włoskie monety scudo z 1630 r. oraz tallero wybite w 1620 r. przez wielkiego księcia Toskanii, informuje portal „Live Science„.
Eksperci uważają, że skarb został prawdopodobnie zakopany po zakończeniu wojny trzydziestoletniej z lat 1618-1648. Był to jeden z największych konfliktów nowożytnej Europy, który doprowadził do śmierci około 8 milionów ludzi. Głównym teatrem tej wojny była Europa Środkowa, a w szczególności tereny I Rzeszy Niemieckiej.
Po latach leżenia pod ziemią monety nabrały zielonkawego odcienia. Na podstawie szeregu monet jakie znajdowały się w kolekcji eksperci doszli do wniosku, że skarb ten prawdopodobnie należał do Johanna Dondorfa, który pełnił funkcję burmistrza Wettin pod koniec lat sześćdziesiątych XVI wieku i był jednym z „najbogatszych obywateli miasta”.
W okresie kadencji Dondorfa, Wettin było niezwykle bogatym miastem piwowarskim – nie zmieniło się to zarazem w trakcie i po wojnie trzydziestoletniej, jak i po niej. W okresie kadencji Dondorfa, Wettin było niezwykle bogatym miastem piwowarskim – nie zmieniło się to zarazem w trakcie i po wojnie trzydziestoletniej, jak i po niej.
Duży majątek burmistrza stał się oczywisty dla wszystkich po jego śmierci w 1675 roku. Regionalny sąd oszacował jego majątek bogatego mieszczanina i ustalił, że Dondorf zgromadził ponad 2500 talarów i 500 dukatów (złotych monet), które ukrył w pokojach w całym swoim domu. W oparciu o niedawne odkrycie jest jednak jasne, że suma środków burmistrza jaką oszacował sąd była zaniżona.
Marcin Jarzębski