3 tys. rzymskich
Fot. Wydział Ochrony Zabytków i Archeologii Landu Nadrenia-Palatynat.

W Niemczech odkryto 3 tys. rzymskich monet. „To pierwsze takie znalezisko po tej stronie limes”

Posługujący się wykrywaczem metali poszukiwacz skarbów w trakcie eksploracji terenów gminy Herschbach, położonej w regionie pasma górskiego Westerwald w landzie Nadrenia-Palatynat, w zachodnich Niemczech odkrył miejsce, w którym znajdowało blisko 3 tys. rzymskich monet pochodzących sprzed prawie 1800 lat.

W Niemczech odkryto 3 tys. rzymskich monet

Jak podkreślają eksperci, biorąc pod uwagę, iż znalezisko to zostało dokonane 18 km za Limes Górnogermańsko-Retyckim, które stanowiło północną granicę pomiędzy Imperium Rzymskim a plemionami germańskimi, to jest to unikatowe znalezisko. Wyjątkowo rzadko zdarza się, aby rzymskie artefakty były znajdowane poza obrębem tych dawnych granic, informuje portal „Live Science„.

Archeolog-amator natychmiast zgłosił swoje znalezisko ekspertom z Koblencji. Profesjonalni archeolodzy przybyli następnie na teren gminy Herschbach w regionie gór Westerwald i rozpoczęli wykopaliska. Okazało się, że miejsce to skrywało w sobie prawdziwy skarb sprzed wieków, obejmujący kilka tysięcy rzymskich monet, a także 200 srebrnych pozostałości, które były ozdobione geometrycznymi wzorami – znajdowały się one w ceramicznym naczynie, które było ukryte wśród skał. Chociaż szczególnie monety zostały znalezione w znaczącej liczbie, to większość z nich znajdowała się w opłakanym stanie, przez co do tej pory specjalistom udało się zidentyfikować jedynie 100 z nich, co stanowi mniej niż 5 proc. ogółu. 

Naukowcy datują niezwykły starożytny skarb na III wiek n.e. Timo Lang, kierujący Państwowym Urzędem Archeologii w Nadrenii-Palatynacie z siedzibą w Koblencji, który nadzorował wykopaliska prowadzone na terenie gminy Herschbach stwierdził, że „większość z odkrytych monet to antoniniany i pochodzą one z dwóch przedziałów czasów: pierwszego przydającego na lata 241-243 n.e. oraz drugiego z okresu lat 269–271 n.e.”. Zdaniem eksperta skarb z bogatą zawartością najprawdopodobniej został zakopany we wczesnych latach 70. III wieku n.e. Antoniniany były oficjalną srebrną monetą, która była używana w Imperium Rzymskim w III wieku n.e. W przeważającej części monety te „składały się z brązu z cienką warstwą srebra”, stwierdził Timo Lang.

Te z monet, które zachowały się w wystarczająco dobrym stanie, zawierają rozmaite wizerunki, z czego na większości z nich po jednej stronie znajduje się przedstawienie rzymskiego lub galijskiego cesarza – brak pewności co do tego jakiego władcę mogą one przedstawiać wynika z tego, iż właśnie w okresie od 259/260 r. do 274 r. w Galii istniało samozwańcze cesarstwo, którego powstanie było skutkiem kryzysu jaki dotknął Imperium Rzymskie w III wieku. Z kolei po drugiej stronie monet głównie wizerunki rzymskich bóstw, takich jak Herkules, czy Mars. Najstarsze monety z tego zestawu przedstawiają cesarza rzymskiego Gordiana III, który panował w latach 238-244 n.e., a najmłodsze rzymskiego uzurpatora i samozwańczego galijskiego cesarza Gordiana III, którego rządy przypadały na lata od 269 do 271 r. n.e.

Badacze nie są pewni do czego służyły odkryte srebrne fragmenty, ale zwrócili oni uwagę na to, że kształt ceramicznego naczynia w którym one się znajdowały jest zgodny z rzymskimi tradycjami ceramicznymi z III wieku n.e. To niezwykłe znalezisko dokonane w gminie Herschbach wyróżnia się na tle innych znalezisk w Niemczech nie tylko, jeśli chodzi o skalę i liczbę odkrytych skarbów archeologicznych, ale także z powodu miejsce odkrycia tego skarbu.

Znajduje się ono 18 km za Limes Górnogermańsko-Retyckim, będącą północną linią obroną Cesarstwa Rzymskiego, która wyznaczała przy tym granice imperium z plemionami germańskimi. Chociaż rzymskie monety pochodzące z III wieku n.e. są często odkrywane na terenach, które niegdyś wchodził w skład Imperium Rzymskiego, to odnalezienie tak dużego skarbu poza dawnymi ziemiami rzymskimi jest niezwykle rzadkie.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się