Manuskrypt
Ryc. Guido Da Siena/Ucieczka do Egiptu (1280 r.).

W Niemczech odkryto najstarszą kopię Ewangelii Dzieciństwa Tomasza 

Naukowcy rozszyfrowali pochodzący z IV lub V wieku manuskrypt, który był przechowywany w Bibliotece Państwowej i Uniwersyteckiej Carla von Ossietzky’ego w Hamburgu w Niemczech. Starożytny rękopis okazał się być najwcześniejszą zachowaną do naszych czasów kopią Ewangelii Dzieciństwa Tomasza. Ten apokryf Nowego Testamentu opisuje dzieciństwo Jezusa Chrystusa.

Papirolodzy odkryli najstarszą zachowaną kopię Ewangelii Dzieciństwa Tomasza. Liczący ponad 1600 lat manuskrypt, będący jedynie fragmentem dawnej całości, przedstawia epizody z najmłodszych lat życia Jezusa Chrystusa. Do tej pory uważano, że najwcześniejszą wersją tej ewangelii jest kodeks z XI wieku.

„Nasze ustalenia jakie zostały dokonane w trakcie analizy tej późnoantycznej greckiej kopii «Ewangelii Dzieciństwa Tomasza» potwierdziły dotychczasową ocenę, że dzieło to zostało oryginalnie napisane w języku greckim” – powiedział papirolog Gabriel Nocchi Macedo z Uniwersytetu w Liège w Belgii, informuje portal „Washington Post„.

Liczący 1600 lat papirus przez dziesięciolecia pozostawał niezauważony w Bibliotece Państwowej i Uniwersyteckiej Carla von Ossietzky’ego w Hamburgu dopóki szczegółowych badań nad nim nie przeprowadzili Lajos Berkes z Instytutu Berlińskiego i Gabriel Nocchi Macedo z Uniwersytetu w Liège w Belgii – to właśnie ci badacze zidentyfikowali prawdziwy charakter i pochodzenie rękopisu.

Z całości starożytnego manuskryptu do naszych czasów ostał się jedynie jego niewielki fragment, którego wymiary odpowiadają 10 na 5 cm i zawiera trzynaście linijek tekstu zapisanych greckim alfabetem. W każdej linii znajduje się około 10 liter. Ta najstarsza znana kopia Ewangelii Dzieciństwa Tomasza powstała w późnoantycznym Egipcie.

Początkowo przypuszczono, iż treść papirusu stanowiła część zwykłego codziennego dokumentu, takiego jak prywatny list czy lista zakupów – wynikało to z tego, iż pismo na dokumencie nie należało do najstaranniej wykonanych. „Jednak kiedy zaczęliśmy porównywać rękopis z wieloma innymi zdigitalizowanymi papirusami postanowiliśmy rozszyfrować go litera po literze. Po przystąpieniu do tego szybko zdaliśmy sobie sprawę, że nie może być to zwykły codzienne dokument” – powiedział Berkes.

Naukowcy uważają, że kopia Ewangelii została stworzona w ramach pisarskiego ćwiczenia – na co wskazuje niezdarne odręczne pismo i nieregularne linie. Papirus ten powstał najpewniej w szkole lub klasztorze, co czyni go znacznie wcześniejszą zachowaną „Ewangelii Dzieciństwa Tomasza” niż mający do tej pory w tej kategorii laur pierwszeństwa manuskrypt z XI wieku.

„Fragment ten ma niezwykłe znaczenie dla badań. Z jednej strony dlatego, bo byliśmy w stanie datować go na IV-V wiek, co czyni go najwcześniejszą znaną kopią. Z drugiej strony z tego powodu, iż byliśmy w stanie uzyskać nowy wgląd w przekaz tekstu” – powiedział Berkes. Chociaż słowa zawarte w dokumencie nie pochodzą z Biblii, to opisują przedstawiony przez Ewangelię Tomasza „cud”, jaki miał zostać dokonany przez liczącego 5 lat Jezusa. Zgodnie z apokryfem Jezus Chrystus miał uformować z miękkiej gliny z pobliskiej rzek wróble, a następnie je ożywić.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się