grobowiec zombie
Fot. Krajowy Urząd Ochrony Zabytków i Archeologii Saksonii-Anhalt

W Niemczech odkryto prehistoryczny „grobowiec zombie”

W mieście Landsberg, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w Niemczech archeolodzy odkryli niezwykły prehistorycy pochówek, który został nazwany jako „grobowiec zombie”. Pochowana w nim osoba została przykryta dużym kamieniem, tak aby „nie mogła już powrócić do życia” i „nie sprawiała już więcej kłopotów” – dowodzą badacze. Znalezisko to rzuca nowe światło na wierzenia mieszkańców Europy w czasach epoki brązu.

Dokładny wiek grobu nie jest jeszcze znany, ale wszystkie dowody wskazują, iż liczy on około 4200 lat. Jeśli te wyjątkowo wczesne szacunki się potwierdzą, to będzie to pierwszy tak unikatowy i specyficzny grobowiec odkryty na terenie środkowych Niemiec, który pochodzi z epoki brązu. „Grobowiec zombie” został odkryty w trakcie wykopalisk prowadzonych na terenie dzielnicy Oppin miasta Landsberg, które poprzedziły prace budowlane związane z rozbudową lokalnej linii energetycznych.

W zidentyfikowanym grobowcu znajdowały się szczątki mężczyzny, który zmarł będąc w wieku od 40 do 60 lat. Nie pochowano razem z nim żadnych przedmiotów. Został on położony w nim na lewym boku ze zgiętymi nogami, a na jego podudziach umieszczono duży kamień. Głaz ten ma prawie metr długości, pół metra szerokości, 10 cm wysokości oraz waży 50 kg. Jak podkreślają archeolodzy został on umieszony na zmarłym z powodu obawy, iż ten może powrócić do życia. „Wiemy, że już w epoce kamienia ludzie bali się złowrogich ożywionych trupów. Jednym ze sposobów zapobiegania temu miała być magia” – powiedziała kierownik wykopalisk w mieście Landsberg i archeolog Susanne Friederich.

„Są znane nawet grobowce, w których zwłoki zostały umyślnie ułożone w taki sposób, aby leżały na brzuchu. W tamtych czasach wierzono że zmarli czasami próbują wydostać się z grobów. Położenie zmarłego na brzuchu miało służyć temu, iż po ożywieniu ten miał zacząć kopać coraz głębszy dół, zamiast próbować wydostać się na powierzchnię. Dokładnie tego samego typu pochówek został odkryty w Landsbergu – pochowane w nim szczątki również leżą na brzuchu. Człowiek pochowany w tym grobowcu nie zmarł śmiercią naturalną, gdyż został on przebity włócznią” – powiedziała archeolog.

W listopadzie 2023 r.  Friederich i jej zespół odkryli inny możliwy grobowiec zombie w obszarze dzielnicy Oppin, ale był on dużo młodszy – pochodził z II lub III wieku. Na nogach pochowanej w nim osoby umieszczono trzy duże kamienie. W tym drugim miejscu pochówku została znaleziona także wykonany z brązu przedmiot, który wskazuje, iż pochowana w nim osoba nie była biedna.

Nieopodal tego grobowca zostały znalezione szczątki kobiety – te jednak nie zostały zabezpieczone za pomocą żadnych środków, które  miały uniemożliwić jej powrót do życia. Co więcej jak informuje „The History Blog” w pobliżu obu pochówków znajduje się zarys domu, co sugeruje, iż mogły tam mieszkać właśnie te dwie osoby: mężczyzna i kobieta.

Odkryte neolityczne szczątki zostały wyjęte z grobowców, a następnie przewieziono do laboratorium w Halle w celu dalszych badań. Pochówki te są związane z kulturą pucharów dzwonowatych, której ludność najprawdopodobniej pochodziła ze wschodniego wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego. Pojawiła się ona około 2800 r. p.n.e. W przeciągu następnych wieków rozprzestrzeniła się na większość Europy Zachodniej, a także część północno-zachodniej Afryki.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się