szczątki

W Pompejach odkryto szczątki mężczyzny i kobiety. „Zginęli próbując ratować kosztowności”

Katastrofalna erupcja Wezuwiusza z 79 r. n.e. doprowadziła do zniszczenia Pompejów. Tętniące wcześniej życiem rzymskie miasto zostało przykryte kilkumetrową warstwą gorącego popiołu, które zakonserwowały ruiny miasta na blisko już 2 tysiące lat. Do tej pory w trakcie badań archeologicznych w tym miejscu odkryto 2 tysiące ciał. Niedawno odkryto nowe szczątki ofiar tej erupcji wulkanicznej, które należały do mężczyzny i kobiety. Obok nich znaleziono także starożytną biżuterię.

W Pompejach niedawno odkryto nowe szkielety należące do ofiar katastrofalnej erupcji Wezuwiusza z 24 sierpnia 79 r. n.e., które zostały zidentyfikowane we wcześniej pomijanym obszarze tego stanowiska archeologicznego. Znalezisko to mówi wiele o straszliwym bólu i męce, jaką musieli znieść mieszkańców Pompejów, którzy doświadczyli starożytnego kataklizmu.

Zdaniem ekspertów to najnowsze odkrycie umożliwia nam lepsze zrozumienie tego jak wyglądały ostatnie chwile ludzi, którzy próbowali uciec z Pompejów. To starożytne rzymskie miasto było w I wieku n.e. obleganym przez bogaczy kurortem wypoczynkowym, którzy przybywali do tego miejsca często z samego Rzymu. Było ono położone na południe od współczesnego Neapolu i znajdowało się w odległości około 10 km od Wezuwiusza, który do dzisiaj jest uważany za aktywny wulkan.

Naukowcy szacują, że w momencie kataklizmu w 79 r. n.e. Pompeje zamieszkiwało od 10 do 20 tys. mieszkańców. Na skutek erupcji i będącego jej następstwem przepływu piroklastycznego, objawiającego się gorącymi gazami wulkanicznymi, lawą i popiołem, w przeciągu dwudziestu minut od początku katastrofy zginęło 2 tys. ludzi. Szczegóły dotyczące niedawnego odkrycia szczątek dwóch ofiar erupcji opublikowano w czasopiśmie „Scavi di Pompei” (którego to tytuł można przetłumaczyć jako „Wykopaliska w Pompejach”).

„Nawet po dwóch tysiącach lat spotykamy się z cierpieniem i udręką ludzi, którzy zginęli w Pompejach, a naszym obowiązkiem jest zająć się nimi z odpowiednią wrażliwością i precyzją” – powiedział Gabriel Zuchtriegel, archeolog i dyrektor Parku Archeologicznego w Pompejach. Archeolodzy znaleźli szczątki dwóch osób w pokoju o wymiarach 2,8 na 3,5 metra w domu, który zaczęli odkopywać w 2023 roku. Pomimo stosunkowo niewielkiego obszaru jaki był przeznaczony pod te prace archeologiczne, to jednak wykopaliska były złożone, napisał Zuchtriegel i jego zespół w artykule.

Ponieważ odkopane szczątki i przedmioty były bardzo delikatne, zadanie to „wymagało skrupulatnych prac wykopaliskowych, realizowanych szczegółowo również w mikroskali”. Szkielet kobiety leżał w pobliżu łóżka z garścią skarbów, w tym złotymi, srebrnymi i wykonanymi z brązu monetami oraz parą złoto-perłowych kolczyków. Miała również klucz, który najpewniej służył do otwierania skrzyni jaka znajdowała się po drugiej stronie łóżka. Wszystko to razem wskazuje, że kobieta przed próbą ucieczki chciała zabrać ze sobą wszystkie kosztowności, ale nie zdążyła tego dokonać. Na podstawie analiz jej kości łonowych i zębów można stwierdzić, że w chwili śmierci miała około 35-45 lat.

Młody mężczyzna, który zginął w wieku 15-20 lat, został zmiażdżony w wyniku zawalenia się ściany, co doprowadziło do jego uwięzienia w innym kącie pokoju, w bardzo ciasnej przestrzeni. Relacja między kobietą i mężczyzną jest nieznana. Oprócz łóżka i skrzyni archeolodzy znaleźli trójnożny stołek i drewniany stół z marmurowym blatem, zastawiony szklanymi, brązowymi i ceramicznymi naczyniami i lampami. Wlewając gips do wnęk pozostałości, archeolodzy byli w stanie zrekonstruować meble. Odciski na osadach wulkanicznych oznaczały oryginalne pozycje przedmiotów.

„Możliwość rozpoznania ofiar i ich wyborów, sprowadzających się do tego, czy szukać schronienia lub próbować uciec, czy zabierać ze sobą pewne przedmioty i pozostawić inne, ukazują wspólną ludzką naturę. Czasami zapominamy, że dla starożytnych katastrofa ta musiała być jeszcze bardziej potworna i niepojęta, niż możemy sobie dziś wyobrazić, biorąc pod uwagę, że nie rozumieli oni dokładnie, czym są wulkany i co powoduje trzęsienia ziemi” – napisali archeolodzy w artykule.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się