Rennes
Fot. INRAP.

W Rennes odkryto starożytne unikatowe sanktuarium. Należało do galijskich Redonów

W trakcie ostatnich wykopalisk jakie były prowadzone na terenie zabytkowego szpitala Hôtel Dieu w mieście Rennes w północno-zachodniej Francji archeolodzy odkryli pozostałości niegdyś tętniącego życiem rzymskiego miasta. Najbardziej spektakularnym znaleziskiem okazały się pozostałości unikatowego sanktuarium, które było miejscem kultu galijskiego plemienia Redonów.

Jak wynika z komunikatu prasowego francuskiego Narodowego Instytutu Prewencyjnych Badań Archeologicznych, wykopaliska prowadzone w Rennes pod pochodzącym z XIX wieku szpitalem Hôtel Dieu trwają od 2022 r. Po dwóch latach intensywnych prac archeologicznych zostało ujawnionych wiele nieznanych faktów na temat architektury, zabudowy oraz tego jak wyglądało życie codzienne w dawnym rzymskim mieście Condate Riedonum, którego ruiny znajdują się pod współczesnym francuskim miastem Rennes, informuje portal „La Brujale Verde„.

Dzielnica w której jest położony Hôtel Dieu była miejscem w którym od momentu założenia miasta zachodziły liczne wstrząsy, ale także i znaczący rozwój. W wyniku dużych prac nasypowych i ziemnych pierwsze drogi zostały tu zbudowane już przez Rzymian w I wieku n.e. W kolejnych latach miasto poszerzało się o liczną zabudowę mieszkalną, jak i struktury przeznaczone do działalności handlowej – na obszarze dzielnicy, w której jest położony Hôtel Dieu, były one budowane na niskich fundamentach i drewnianych słupach.

W tym samym I wieku n.e. w Rennes, a właściwie Condate Riedonum, powstał także mur miejski oraz duże sanktuarium z dziedzińcem na przyjmowanie wiernych. Świątynia ta zastąpiła poprzednią drewnianą konstrukcję, która została zbudowana w podobny sposób. Konstruowane na bazie kamienia domy, sklepy i magazyny zaczęły się w mnogiej liczbie pojawiać w mieście – nie byłoby to jednak możliwe, przynajmniej w tak błyskawicznym tempie i o takiej skali, gdyby nie inwestycje rzymskie w drogi, które zintegrowały lepiej region z pozostałą częścią Imperium Rzymskiego.

Sanktuarium, którego powstanie datuje się na trzeci wiek naszej ery, zostało odkryte podczas ostatnich wykopalisk w Rennes na obszarze określanym przez archeologów jako „sacra” – północnej ścianie otaczającej dziedziniec. Co najmniej jedna świątynia znajduje się w północnej części tego muru, który ma ponad 100 metrów długości. Biorąc pod uwagę  rozmiar i unikatowy charakter świątyni w Rennes, możliwe jest, że była ona niegdyś sanktuarium należącym do Redonów – galijskiego plemienia, którego stolicą było starożytne Condate, którego ruiny również znajdują się pod Rennes. Lud ten jest znany jedynie z inskrypcji, jakie zostały znalezione pod murami miejskimi.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się