sprzęt myśliwski
Fot. Centrum Badań Parku Narodowego Big Bend.

W teksańskich jaskiniach odkryto sprzęt myśliwski z paleolitu

Podczas przeszukiwania rozległego systemu głębokich jaskiń San Esteban, który znajduje się w zachodnim Teksasie w Stanach Zjednoczonych, badacze zidentyfikowali prehistoryczny sprzęt myśliwski, którego wiek jest datowany na 6,5 tys. lat. Wśród odkrytych przedmiotów myśliwskich znalazły się atlatle. Jak stwierdzili eksperci jest to jeden z najstarszych tego typu przykładów uzbrojenia, jakie kiedykolwiek znaleziono w Ameryce Północnej.

Sprzęt myśliwski sprzed 6,5 tys. lat

Zidentyfikowany w systemie jaskiń San Esteban sprzęt myśliwski sprzed 6,5 tys. lat okazał się prawdziwą sensacją archeologiczną. Eksperci stwierdzili, iż odkryte artefakty zmieniają nasze dotychczasowe wyobrażenie o prehistorycznych mieszkańcach tego regionu. Prace archeologiczne w jaskiniach San Esteban realizował zespół naukowców z Centrum Badań Parku Narodowego Big Bend w Teksasie, a także z Funduszu Badań Archeologicznych „Odyseja” z Uniwersytetu Kansas.

Chociaż od dawna istniały teorie, że starożytne społeczności łowiecko-zbierackie zamieszkujący region współczesnego Teksasu wykorzystywały sprzęt myśliwski oparty na oszczepach miotanych za pomocą atlatli, to odkrycie tego kompletnego i nietkniętego zestawu broni wykorzystywanej w polowaniach przez rdzennych mieszkańców Ameryki pozwoli naukowcom przejść od spekulacji do szczegółowej rekonstrukcji tych wczesnych technologii myśliwskich, informuje portal „Arkeonews„.

Atlatle – zabójcza broń prehistorycznych myśliwych

Wśród najważniejszych artefaktów zidentyfikowanej w jednej z jaskiń San Esteban znalazło się sześć kamiennych grotów oszczepów, które robiły za pociski do atlatla, czyli broni miotającej mającej formę wydrążonego lub płaskiego kawałka drewna z zagłębieniem na jednym z końców. Atlatle wykorzystywano w trakcie polowań na całym świecie od górnego paleolitu. Najwcześniejszy przykład takiej broni został znaleziony we Francji i był on wykonany poroża jelenia – eksperci datowali go w przybliżeniu na 27 tys. lat.

Oprócz kamiennych grotów oszczepów naukowcy podczas przeszukiwania jaskini systemu San Esteban natrafili na cztery strzały wykonane z twardego drewna, które najprawdopodobniej były zanurzane w truciźnie, cztery uszkodzone groty strzał oraz rzadki prosto latający bumerang. Archeolodzy natrafili również drugi atlatl, który był jednak w większym stopniu uszkodzony od pierwszego zidentyfikowanego egzemplarza, co jest spowodowane tym, iż jeden z końców jego rękojeści uległ z czasem degradacji.

Ekspert od dawnej broni i adiunkt podkreślił w rozmowie z mediami, że chociaż odkryte atlatle są mocno  zniszczone, to z uwagi na dużą liczbę znanych analogicznych egzemplarzy będzie wierne odtworzenie tego jak się prezentowały 6,5 tys. lat temu w okresie aktywnego używania ich w trakcie polowań. „Brakuje nam również bliższego końca uchwytu atlatla, ale wiemy wystarczająco dużo o tego typu narzędziach, by odtworzyć, jak mógł wyglądać” – powiedział specjalista. Dodatkowo chociaż odkryte prehistoryczne przedmioty nie zachowały się w najlepszym stanie to w porównaniu do większości innych atlatli z Ameryki Północnej wciąż reprezentują dobry stan zachowania, zwłaszcza biorąc pod uwagę, iż liczą one 6 tys. lat.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się