
W Turcji odkryto średniowieczną mumię
W dystrykcie Bor w prowincji Niğde w środkowej Turcji służby zatrzymały sześć osób, które próbowały sprzedać na czarnym rynku mumię pochodzącą najprawdopodobniej ze średniowiecznych czasów. Zmumifikowana osoba za życia była również chrześcijaninem.
Średniowieczna mumia z Niğde
Operację zatrzymania nielegalnych handlarzy przeprowadził Wydział ds. Przeciwdziałania Przemytowi i Przestępczości Zorganizowanej Komendy Żandarmerii Prowincji. Służby od dłuższego czasu już rozpracowywała lokalną siatkę zajmującą się nielegalnym handlem artefaktami historycznymi. Niedawno przeprowadziły one nalot na dom jednego z podejrzanych, w którym znajdowała się dobrze zachowana mumia. Wstępne analizy wskazują, że relikt pochodzi ze średniowiecza oraz wykazała, że zmumifikowana osoba za życia najprawdopodobniej była chrześcijaninem, informuje portal „Arkeonews„.
Po zatrzymaniach śledztwo w sprawie siatki przemytniczej nadal trwa. Gubernator Niğde, Cahit Çelik, pochwalił przeprowadzoną operację, udostępniając nagrania w mediach społecznościowych i wyrażając uznanie dla funkcjonariuszy za ich zaangażowanie w ochronę dziedzictwa kulturowego Turcji. „Wyrażamy dużą wdzięczność naszej żandarmerii za oddane przez nią wysiłki na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Ponawiamy nasze zobowiązanie do ochrony naszych historycznych dóbr z niezachwianą determinacją” – oświadczył Cahit Çelik.

Zabezpieczona mumia została przekazana do Dyrekcji Muzeum w Niğde w celu dalszych badań. Władze podkreśliły wagę tego odkrycia, zaznaczając, że szczegółowa analiza może dostarczyć cennych informacji na temat warunków życia, praktyk medycznych i wierzeń kulturowych w średniowieczu. Ostatnia operacja w Niğde nie była pierwszą taką akcją w Turcji mającą na celu walkę z przemytnikami zabytków. Przedstawiciele tureckich władz zapewnili, że działania mające na celu ochronę bogatego dziedzictwa historycznego Turcji będą kontynuowane bez przerwy. Podkreślili przy tym duże znaczenie zachowania takich artefaktów dla przyszłych pokoleń.
Mumia to zachowane naturalne lub na skutek celowych działań zwłoki ludzi lub zwierząt, które nie uległy całkowitemu rozkładowi dzięki specyficznym warunkom środowiskowym lub celowym zabiegom konserwacyjnym. Proces mumifikacji mógł następować samoistnie w suchym klimacie, niskich temperaturach lub środowiskach beztlenowych, ale często był też wynikiem świadomych praktyk, takich jak balsamowanie i owijanie ciała w bandaże, co miało miejsce np. w starożytnym Egipcie. Mumie są cennym źródłem wiedzy o dawnych kulturach, ich wierzeniach, zwyczajach pogrzebowych i stanie zdrowia.
Marcin Jarzębski