W Wielkiej Brytanii odkryto masowy średniowieczny grób
W trakcie prac archeologicznych realizowanych w ogrodach katedry św. Marcina w Leicesterze archeolodzy odkryli jedno z największych masowych miejsc pochówku, jakie kiedykolwiek znaleziono w historii Wielkiej Brytanii. Wykopaliska prowadzone w tym miejscu poprzedziły planowaną budową centrum edukacyjnego.
Masowy średniowieczny grób z katedry w Leicester
.Archeolodzy po odkopaniu masowego grobowca ustalili, że znajdują się w nim szczątki 123 osób. Zgodnie z początkowym datowaniem badacze byli przekonani, iż pochowani w tym miejscu ludzie żyli w XII wieku i byli ofiarami czarnej śmierci – jednak bardziej szczegółowe i dokładne datowanie radiowęglowe wykazało, że grobowce te pochodzą sprzed około 150 lat.
Chociaż czynnik choroby nie został przez nich wykluczony jako potencjalnie główny powód śmierci tych wszystkich osób, to aktualnie archeolodzy nie wykluczają także, że pochowani w tym miejscu ludzie mogli być ofiarami głodu. To iż były one ofiary wojny lub generalnie przemocy jest wykluczone, gdyż na szkieletach badacze nie zidentyfikowali żadnych śladów uszkodzeń, które na to powinny wskazywać.
Obecnie archeolodzy próbują ustalić, co mogło doprowadzić do tak nagłego masowego zgonu osób pochowanych na terenie ogrodów katedry św. Marcina w Leicesterze. Zespół archeologiczny kierowany przez Mathew Morrisa, który odpowiada za cały ten projekt archeologiczny Uniwersytetu Leicester, ustalił, że grobowiec ten był wypełniany ciałami ludzkimi w trzech następujących po sobie etapach. W wywiadzie dla „The Guardian” Mathew Morris stwierdził, że ciała prawdopodobnie były przewożone wozami i szybko wrzucane do wnętrza grobowca. Szacuje się, że zmarli, których pochowano w tym miejscu, stanowili około 5 proc. średniowiecznej populacji Leicester. informuje portal „Arkeonews„.
Archeolog wyjaśnił także, że w „Kronice Anglosaskiej” wielokrotnie wspomina się o wielkich epidemiach z wysoką śmiertelnością oraz masowych zgonach z powodu głodu i niedostatku, jakie nawiedzały Anglię od połowy X do połowy XII wieku. „Ten masowy pochówek wpisuje się w ten okres i stanowi materialny dowód na te wydarzenia, które miały wtedy miejsce w całym kraju” – dodał Mathew Morris. Aby zidentyfikować patogeny, które potencjalnie mogły być przyczyną masowych zgonów osób pochowanych w tym grobowcu, specjalnie pobrane próbki zostały wysłane do Instytutu Francisa Cricka w Londynie.
Masowy grobowiec został odkryty podczas prac mających na celu budowę centrum edukacji historycznej. Wcześniej w 2012 r. w miejscu tym, a dokładnie na przylegającym do niego parkingu, odkryto szczątki XV-wiecznego króla Anglii Ryszarda III. Odkrycie to znacząco zmieniło postrzeganie katedry w Leicester jako miejsca kultu, destynacji pielgrzymek i generalnie atrakcji turystycznej. Szczątki angielskiego monarchy w 2015 r. zostały ponownie pochowane w specjalnie przygotowanym grobowcu w katedrze. Wydarzenie to przyczyniło się do znacznego wzrostu liczby osób odwiedzających świątynię.
.Aby sprostać rosnącej liczbie turystów władze zatwierdziły plany budowy centrum edukacji historycznej w ogrodach katedry. Przed rozpoczęciem prac budowlanych na miejscu pojawili się archeolodzy, którzy rozpoczęli wykopaliska ratunkowe – w ich trakcie odkryto niemal 1 200 pochówków pochodzących z okresu ponad ośmiu stuleci. Zdaniem ekspertów, to niezwykłe znalezisko pozwala zajrzeć w głąb historii Leicester.
Marcin Jarzębski