W zamku w Sheffield odkryto zaginioną fosę i most zwodzony
W trakcie wykopalisk prowadzonych na terenie zamku w Sheffield w hrabstwie metropolitalnym South Yorkshire w północnej Anglii archeolodzy natknęli się na pozostałości dawnej fosy i mostu zwodzonego, które niegdyś stanowiły integralną część twierdzy. Naukowcy podczas prac badawczych zidentyfikowali również ruiny, który prawdopodobnie niegdyś stanowiły część starszej nieznanej do tej pory twierdzy jaka znajdowała się w tym miejscu.
Brytyjska firma Wessex Archaeology, która specjalizuje się w świadczeniu usług archeologicznych, poinformowała, że w trakcie prac badawczych jakie były prowadzone na terenie dawnego zamku w Sheffield, zostały odkryte pozostałości dawnej fosy i mostu zwodzonego tej fortyfikacji, a oprócz nich także ruiny starszej twierdzy. Odkrycia zostało dokonane podczas wykopalisk prowadzonych w ramach projektu rewitalizacji zabytków Sheffield.
Jak twierdzą archeolodzy, odkopany most zwodzony nie był widoczny w Sheffield od wieków. Kierujący zespołem badaczy archeolog Ashley Tuck stwierdził, że zamek w Sheffield wciąż skrywa liczne tajemnice i potencjalne zabytki do odkrycia, w związku z czym wykopaliska w tym miejscu będą kontynuowane w najbliższych miesiącach, informuje portal „BBC News„. „Oprócz odkrycia imponującego budynku bramnego i mostu zwodzonego, odsłoniliśmy również nieznane wcześniej części murów zamku. Wewnętrzne mury zamku uzupełniają obraz tego, jak mogło wyglądać to średniowieczne centrum władzy w czasach jego świetności” – stwierdził ekspert.
Z kolei w samej fosie na badaczy czekał inny skarb – norymberski liczman pochodzący z połowy XVI wieku. Liczmany, określane także jako żetony, były drobnymi przedmiotami wykorzystywanymi w późnośredniowiecznej Europie do liczenia. Były one produkowane w całej Europie od XIII do XVIII wieku. Odkryty żeton pochodzi z czasów uwięzienia przez angielską królową Elżbietę I jej szkockiej konkurentki i kuzynki królowej Marii I Stuart.
Ashley Tuck powiedział, że na terenie fosy odkryto także nowe dowody na istnienie wcześniejszego nieudokumentowanego zamku w Sheffield. „To naprawdę ogromny przywilej, że możemy napisać na nowo początek historii naszego miasta” – stwierdził specjalista. Obszar dzielnicy Castlegate w Sheffield sięga XI wieku, a sam zamek Sheffield jest powszechnie uważany za miejsce narodzin miasta. Rada miasta Sheffield, która jest zleceniodawcą wykopalisk, planuje po raz pierwszy od stuleci wystawić pozostałości zamku na widok publiczny i stworzyć zupełnie nową przestrzeń publiczną w miejscu dawnego targu zamkowego.
Marcin Jarzębski