
Waszyngton jednym z miast najbardziej narażonych na pogodę kosmiczną
Kilka miast w Stanach Zjednoczonych – w tym stolica kraju Waszyngton – ma sieci energetyczne szczególnie narażone na działanie pogody kosmicznej, ale astronomowie nie są pewni, dlaczego tak się dzieje.
Naukowcy z British Geological Survey (BGS) odkryli, że niektóre regiony USA są bardziej narażone na burze geomagnetyczne, które występują, gdy Słońce emituje rozbłyski i mają miejsce koronalne wyrzuty masy (CME). Są to wybuchy gazu i pól magnetycznych (stan przestrzeni, w której siły działają na poruszające się ładunki elektryczne, a także na ciała mające moment magnetyczny), które wydostają się w przestrzeń kosmiczną z atmosfery słonecznej. Mogą one powodować burze geomagnetyczne, które mogą uszkodzić infrastrukturę zarówno na orbicie Ziemi, jak i na jej powierzchni – od satelitów po podziemne rurociągi.
Jak wskazują badacze z British Geological Survey, dwa miasta z sieciami energetycznymi, które okazały się najbardziej narażone na skutki pogody kosmicznej, to Waszyngton i Milwaukee.
„Zidentyfikowaliśmy pewne regiony USA (obszar Waszyngtonu i Milwaukee), które są prawdopodobnie regionami szczególnie narażonymi na skutki pogody kosmicznej” – powiedziała Lauren Orr z British Geological Survey
Naukowcy twierdzą, że istnieje wiele powodów, dla których miasta mogą być bardziej narażone na wpływ burz geomagnetycznych, w tym przewodność elektryczna gruntu, fizyczna konstrukcja sieci energetycznej na tych obszarach lub lokalizacja prądów Birkelanda na niebie (zbiór prądów płynących równolegle do linii geomagnetycznego pola łączących ziemską magnetosferę z wyżej położoną jonosferą). Badacze nie są jednak pewni czemu, akurat te miejsca są szczególnie wrażlwie.
Zjawiska pogodowe w przestrzeni kosmicznej budzą coraz większe obawy naukowców, a ich wpływ jest równoważny z ekstremalnymi temperaturami lub powodziami. Zwłaszcza, że mogą oddziaływać zarówno na infrastrukturę na orbicie jak i na Ziemi.
Prądy indukowane geomagnetycznie (GIC) są jednym z takich zagrożeń, które mogą powodować uszkodzenia linii energetycznych i transformatorów. W przeszłości zgłaszano powszechne przerwy w dostawie prądu w wyniku uszkodzenia tego typu instalacji elektrycznych podczas burz geomagnetycznych.
„Nauka o sieciach energetycznych jest obecnie powszechnym narzędziem do ilościowego określania ich odporności i wytrzymałości, zarówno na celowe ataki, jak i te spowodowane przypadkowymi awariami lub klęskami żywiołowymi” – wyjaśnia Orr.
Jak tłumaczą naukowcy tego typu sieci składają się z węzłów i krawędzi, którymi może być wszystko, od komputerów połączonych przez Internet lub transformatory połączone kablami. Wszystko może ulec uszkodzeniu, ale prowadzone są badania w celu uodpornienia sieci energetycznych, na tego typu niebezpieczne zjawiska.
Emil Gołoś