
We Francji ma powstać największe na świecie muzeum gier wideo
W Bussy-Saint-Georges pod Paryżem w 2028 r. ma powstać największe muzeum gier wideo na świecie. Będzie to pierwsze muzeum, poświęcone grom wideo, jakie powstanie we Francji.
Zgodnie z projektem, zaprezentowanym pod koniec marca, przyszłe muzeum ma zajmować powierzchnię 11 000 metrów kwadratowych i przyjmować każdego roku około miliona odwiedzających.
Pomysłodawcami muzeum gier wideo w Bussy-Saint-Georges są kolekcjoner Ludovic Charles oraz youtuber Benoît Thévy, prezes przedsiębiorstwa Ici Japon, specjalizującego się w handlu internetowym, turystyce i komunikacji cyfrowej między Paryżem a Tokio.
W muzeum prezentowane będzie ponad 2 200 konsoli, pochodzących z kolekcji, należącej do Ludovica Charles’a. Wśród nich odwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. Odyssey, pierwszą w historii konsolę, wprowadzoną na rynek w 1972 r., czy największą na świecie konsolę do gier, zbudowaną z klocków Lego.
Scenografia sal przyszłego muzeum ma nawiązywać do różnych epok i świata najbardziej znanych gier, m.in. do gier fabularnych, których akcja rozgrywa się w średniowieczu, czy do kultury steampunk. Całe muzeum ma być utrzymane w stylu japońskim, łącząc tradycyjne nawiązania do kultury japońskiej z elementami high-tech.
Muzeum w Bussy-Saint-Georges ma przedstawiać historię gier wideo oraz ukazać ich ewolucję i wpływ, jaki wywołały na kulturę. Oprócz przestrzeni wystawienniczej, o powierzchni 3 000 metrów kwadratowych, twórcy projektu przewidzieli również strefę, poświęconą kulturze japońskiej, salę z automatami do gier wideo, sklepy, modułową arenę przeznaczoną na koncerty i rozgrywki e-sportu, punkt naprawy i personalizacji konsol, a także strefę gastronomiczną, z menu, za które odpowiadać będzie znany szef kuchni sushi, Éric Ticana.
Jak oceniają władze miejskie Bussy-Saint-Georges, projekt muzeum wpisuje się w dążenia do uczynienia z miasta centrum e-sportu i gier wideo. Już teraz w radzie miejskiej zasiadają radni, odpowiedzialni za gry wideo i za e-sport, miasto organizuje turniej e-sportu, a w najbliższych miesiącach ma zostać otwarty dom gamingu.
Koszt powstania muzeum szacowany jest na 50 milionów euro. Pomysłodawcom projektu do tej pory udało się uzyskać około połowę potrzebnej kwoty. Na razie nie otrzymano również zgód, wymaganych do rozpoczęcia budowy muzeum.
oprac. JD
