Witamina D

Witamina D pomaga w ochronie przed biologicznym starzeniem się organizmu

Przyjmowanie suplementów z witaminą D pomaga utrzymać dłuższe telomery, ochronne końcówki DNA, które skracają się w trakcie biologicznego starzenia się organizmu – wynika z pracy, którą publikuje czasopismo „American Journal of Clinical Nutrition”. Jak udowodniło to badanie witamina D chroni przed biologicznym starzeniem się organizmu.

Witamina D chroni organizm przed starzeniem się

Takie wnioski płyną z analizy danych zebranych w ramach długoletniego amerykańskiego badania o nazwie VITAL. Prowadzący je naukowcy przez pięć lat monitorowali stan zdrowia kobiet w wieku 55 lat i starszych oraz mężczyzn 50 lat i starszych, zażywających witaminę D3 (2000 jednostek międzynarodowych na dobę) oraz kwasy omega 3 (w dawce 1 gram na dobę).

Do analizy dotyczącej długości telomerów badacze z University of Augusta (USA) oraz reprezentujący system opieki zdrowotnej Mass General Brigham włączyli grupę 1054 osób z badania VITAL. Oceniano długość ich telomerów w białych krwinkach krwi – na początku badania, po 2 latach i po 4 latach.

Telomery są ochronnymi zakończeniami nici DNA w komórkach. Określa się je czasem jako ochronne czapeczki. Są zbudowane z powtarzających się sekwencji DNA, a ich zadaniem jest ochrona cennych sekwencji DNA, w tym sekwencji genów i przeciwdziałanie zlepianiu się końcówek nici z innymi nićmi. Skracanie się telomerów jest naturalnym procesem towarzyszącym biologicznemu starzeniu się organizmu i jest powiązane ze zwiększonym ryzykiem różnych chorób występujących w starszym wieku.

VITAL – pierwsze duże badanie randomizowane o witaminie D

Badacze zaobserwowali, że stosowanie suplementów z witaminą D3 znacznie ograniczyło skracanie się telomerów w ciągu 4 lat, w porównaniu z grupą stosującą placebo. Jak wyliczyli, jest to równowartość trzech lat biologicznego starzenia się. Z kolei suplementacja kwasami omega-3 nie miała istotnego wpływu na długość telomerów w latach objętych monitoringiem.

„VITAL jest pierwszym dużym i długotrwałym badaniem randomizowanym, które wykazało, że suplementacja witaminą D chroni telomery i pomaga zachować ich długość” – skomentowała współautorka analizy i główna badaczka w projekcie VITAL – JoAnn Manson, współzałożycielka systemu opieki zdrowotnej Mass General Brigham.

Jak przypomniała, badanie to wykazało również inne korzyści płynące ze stosowania witaminy D – w tym redukowanie stanów zapalnych i obniżenie ryzyka różnych chorób związanych z wiekiem, m.in. nowotworów, ale też chorób autoimmunologicznych. „Nasza analiza sugeruje, że suplementacja witaminą D może być obiecującą strategią hamowania procesu biologicznego starzenia się, ale niezbędne są dalsze badania na ten temat” – podsumowała pierwsza autorka pracy dr Haidong Zhu z Augusta University.

PAP/eg

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się