Wolni i Solidarni

„Wolni i Solidarni. Między Ideą a Praktyką”. Nowy numer kwartalnika społeczno-politycznego

Ukazał się pierwszy w 2024 r.numer kwartalnika „Wolni i Solidarni. Między Ideą a Praktyką. Kwartalnik Społeczno-Polityczny”. W najnowszym numerze 5. została poruszona kwestia zmian w podstawie programowej nauczania historii, wojen kulturowych, a także przedstawiono koncepcje cywilizacji w myśli Feliksa Konecznego.

Kwartalnik „Wolni i Solidarni. Między Ideą a Praktyką” jest wydawany od 2023 roku. Na jego łamach promowany jest konserwatyzm, wolny rynek, patriotyzm oraz solidaryzm. Oficjalnym celem jaki stawiają sobie twórcy tego pisma jest promowanie takiego myślenia politycznego, które przezwycięża „opozycję między indywidualnym a wspólnotowym wymiarem ludzkiego bytowania oraz łączy wartości partykularne z uniwersalnymi”.

Przewodnim tematem najnowszego wydania kwartalnego magazynu jest kwestia wojen kulturowych w ujęciu zarazem globalnym, jak i lokalnym. Redakcja pisma w tym kontekście postanowiła przyjrzeć się wciąż aktualnym wydarzeniom politycznym. Kwartalnik „Wolni i Solidarni” jest podzielony na kilka działów: „Fakty i komentarze”, „Polska – ale jaka?”, „Idee i polityka”, „Krajobrazy kultury”, „Recenzje i omówienia”.

W pierwszym dziale „Fakty i komentarze” znajdują się artykuły Włodzimierza Tasaka i Iwo Greczka. W przypadku tekstu pierwszego autora zostały opisane propozycje zmian w podstawie programowej nauczania historii w szkołach średnich, jakie zostały zaprezentowane w 2024 r. przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, natomiast w artykule „Oszustwo w społeczeństwie cyfrowej produkcji” Iwo Greczko dowodzi, iż jako całe społeczeństwo żyjemy obecnie w iluzji tworzonej przez „telekrany” (smartfony) i współczesną technologię.

Z kolei w dziale „Polska – ale jaka?” w eseju „Wojny na świecie i w Internecie.  Czy warto umierać za Gdańsk, Kijów i Jasną Górę?” Sławomir Magala ukazuje szereg konfliktów kulturowych jakie na przestrzeni dziejów miały miejsce w poszczególnych krajach, od niemieckiego kulturkampfu i zwalczania polskości w II Rzeszy Niemieckiej po współczesną globalną wojnę z chrześcijaństwem. Do działu tego została też dodana ciekawa dyskusja wokół wykładu Sławomira Magali z udziałem Krzysztofa Brzechczyna, Krzysztofa Kawalca, Artura Ławniczaka, Hanny Rac-Ciborowskiej i Wojciecha Winciorka moderowana przez Pawła Falickiego.

Zainteresowani tematem wojen kulturowych powinni również zwrócić uwagę na dział „Idee i polityka”, w którym Jakub Koneczny analizuje to zjawisko w wymiarze globalnym. Z kolei w segmencie „Krajobrazy kultury” zostaje ukazana historia zbiorowej traumy Polaków, którzy zostali zesłani na Syberię. Blanka Ciborowska zastanawia się w nim nad tym jaki był wpływ tych deportacji na polską tożsamość narodową i polskie spojrzenie na wschodniego sąsiada. W dziale „Recenzje i omówienia” redakcja przedstawiła recenzje trzech książek: „Europe in the Time of the Plague. Debate and Dialogue”, „The Many Lives of a Jesuit, Freemason, and Philanthropist: The Story of Töhötöm Nagy” oraz „Junta juje!”.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się