Wyjątkowe odkrycie w Erimi na Cyprze. Archeolodzy odkopali liczącą 4 tysiące lat świątynię
Misja archeologiczna realizowana przez włoskich badaczy z Uniwersytetu w Siennie w wiosce Erimi na Cyprze doprowadziła do odkrycia liczącej 4 tys. lat świątyni. Jest to najstarsza przestrzeń sakralna, jaką kiedykolwiek znaleziono na tej wyspie.
Zaskakujące odkrycie z Erimi, małej nadmorskiej wioski położonej w południowej części Cypru, zostało dokonane przez archeologów z Uniwersytetu w Siennie, którzy współpracowali z cypryjskim Departamentem Starożytności oraz włoskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych. Jak podano w komunikacie prasowym uniwersytetu z 8 lipca, ruiny te zostały znalezione podczas wykopalisk prowadzonych na większym niż dotychczas terenie tej niewielkiej cypryjskiej wioski, informuje portal „Arkeonews„.
Na zidentyfikowany kompleks starożytnej zabudowy składają się budynki mieszkalne, warsztaty, magazyny, miejsca pochówku i taras. Na tym jednak interesujące obiekty ze stanowiska Erimi się nie kończą, gdyż ostatnio specjaliści w jego zachodniej części odkopali ruiny liczącej kilka tysięcy lat świątyni. Eksperci zidentyfikowali m.in. stanowiącej jej część niewielkie, prostokątne pomieszczenie. Sama wiekowa wioska była zamieszkiwany przez społeczność rzemieślników w okresie lat 2000–1600 r. p.n.e., co odpowiada okresowi środkowej epoki brązu.
W centralnym pomieszczeniu świątyni badacze znaleźli rozdrobnione pozostałości osobliwego kamiennego monolitu, który przed zniszczeniem miał prawie 2,5 metra wysokości. Wyróżniał go nie tylko znajdujący się w jego środkowej części okrągły wzór, ale także całkowita gładkość jego powierzchni. W pobliżu rozdrobnionego obelisku znaleziono także pozostałości starożytnych amfory oraz palenisko. Jak poinformowali eksperci, układ tego pomieszczenia powodował, iż przybywający w nim ludzie musieli krążyć wokół znajdujących się w jego centrum artefaktów.
Wydaje się, że przestrzeń ta miała szczególne znaczenie religijne i symboliczne dla społeczności zamieszkującej cały ten kompleks. Świątynia ta była ukryta wewnątrz dużej struktury, której większa część stanowiła kiedyś część warsztatu rzemieślniczego. Wykopaliska w Erimi są prowadzone od 15 lat przez zespół naukowców na czele którego stoi prof. Luca Bombardieri, będący archeologiem z Uniwersytetu w Siennie, który specjalizuje się w archeologii regionu Morza Egejskiego i Cypru.
Ekspert zaklasyfikował to znalezisko jako „świątynię zbudowaną na miejscu wcześniejszej, jeszcze starszej świątyni”, a także stwierdził, że rzuca ono światło na kwestię tego jaką rolę pełniła religia dla prehistorycznych ludów. Cały kompleks zajmował powierzchnię ponad 1000 metrów kwadratowych. Położona na wzgórzu starożytna wioska, której ruiny znajdują się w pobliżu współczesnego miasta Limassol, z uwagi na świetne położenie, dobre warunki pogodowe, obecność w okolicy źródeł świeżej wody oraz łatwy dostęp do roślin barwiących była miejscem w którym kwitło rzemiosło.
Marcin Jarzębski