wystawy we Francji w lipcu

Wystawy we Francji, dla których warto przyjechać tu w lipcu

Od Lille po Tuluzę, od Hawru po Niceę, francuskie muzea – zarówno te największe, jak i mniejsze, poświęcone artystom związanym z francuskimi regionami i inspirującym się bogactwem ich krajobrazów – przez cały rok proponują bogaty program wystaw. Oto wybór pięciu najciekawszych trwających właśnie wystaw, dla których warto przyjechać do Francji w lipcu. 

Wystawy we Francji: Grenoble: Miró. Un brasier de signes

wystawy we Francji - Miró

W ramach wystawy “Miró. Un brasier de signes” w Musée de Grenoble, prezentowane jest ponad 130 dzieł Joana Miró, pochodzących z kolekcji Centre Pompidou. Wystawa skupia się na pokazaniu nowatorstwa sztuki artysty, przez pryzmat dzieł stworzonych w latach 60. i 70. XX wieku, w tym słynnego tryptyku “Bleu”, rzadko pokazywanego na wystawach poza Paryżem. 

Miró. Un brasier de signes, do 21 lipca 2024 r.

Musée de Grenoble, 5 Place de Lavalette, Grenoble (Owernia-Rodan-Alpy)

Colmar: Couleur, Gloire et Beauté

wystawy we Francji - Colmar

Wystawa “Couleur, Gloire et Beauté” w Musée Unterlinden poświęcona jest niemieckiemu malarstwu XV i XVI wieku, znajdującemu się we francuskich kolekcjach. Prezentowane obrazy, wykonane w latach 1420-1540, na co dzień znajdują się we francuskich muzeach i kościołach, głównie w Alzacji. “Couleur, Gloire et Beauté” w Musée Unterlinden jest częścią serii wystaw, poświęconych malarstwu niemieckiemu we francuskich zbiorach – wystawy, poświęcone tej tematyce, można zobaczyć również w muzeach w Dijon i Besançon. 

Couleur, Gloire et Beauté, do 23 września 2024 r.

Musée Unterlinden, Place des Unterlinden, Colmar (Alzacja)

Paryż: Matisse, L’Atelier rouge

W Fondation Louis Vuitton można zobaczyć wystawę, poświęconą obrazowi “L’Atelier rouge” Henriego Matisse’a, przedstawiającemu warsztat artysty. Opowiedziana jest historia dzieła, od jego powstania w warsztacie artysty w podparyskim Issy-les-Moulineaux, poprzez kontrowersje jakie wzbudziło wśród krytyków, po umieszczenie go w kolekcji Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Na wystawie w Fondation Louis Vuitton po raz pierwszy zebrano wszystkie dzieła Matisse’a, widoczne na obrazie “L’Atelier rouge”. Prezentowane są również archiwalne fotografie warsztatu Matisse’a w Issy-les-Moulineaux. 

Matisse, L’Atelier rouge, do 9 września 2024 r.

Fondation Louis Vuitton, 8 avenue du Mahatma Gandhi, Paryż

Amboise: Léonard de Vinci et les parfums à la Renaissance

W zamku Clos Lucé, w którym mieszkał Leonardo da Vinci, trwa wystawa, poświęcona fascynacji artysty i wynalazcy perfumami oraz procesem ich tworzenia. Na wystawie prezentowane są manuskrypty Leonarda da Vinci, w których opisywał sposoby tworzenia perfum kwiatowych, a także szkice urządzeń, potrzebnych przy procesie wytwarzania perfum. Wystawa opowiada również historię perfum w czasach Leonarda da Vinci – prezentowane są m.in. XVI-wieczne balsamki, służące do perfumowania ubrań.

Léonard de Vinci et les parfums à la Renaissance, do 15 września 2024 r.

Château du Clos Lucé, 2 rue du Clos Lucé, Amboise (Dolina Loary)

Saint-Paul-de-Vence: Amitiés, Bonnard-Matisse

W Fondation Maeght trwa wystawa, poświęcona przyjaźni dwóch czołowych artystów XX-wiecznych: Pierre’a Bonnarda i Henriego Matisse’a. Prezentowane na wystawie dzieła pozwalają na porównanie punktów wspólnych i różnic w podejściu obu malarzy do bliskich im tematów: portretów, autoportretów czy pejzaży południowej Francji. Można zobaczyć również rzadko pokazywane publicznie materiały archiwalne, dotyczące Pierre’a Bonnarda i Henriego Matisse’a.

Amitiés, Bonnard-Matisse, do 6 października 2024 r.

Fondation Maeght, 623 chemin des Gardettes, Saint-Paul-de-Vence (Prowansja-Lazurowe Wybrzeże)

Julia Mistewicz-Delanne z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się