Wystawy we Francji. Nasze rekomendacje na sierpień
Przedstawiamy wybór pięciu wystaw, które warto zobaczyć w sierpniu we Francji. Od Lille po Tuluzę, od Hawru po Niceę, francuskie muzea – zarówno te największe, jak i mniejsze, poświęcone artystom związanym z francuskimi regionami i inspirującym się bogactwem ich krajobrazów – proponują teraz i przez cały rok proponują bogaty program wystaw. Nasze rekomendacje dotyczą tych, dla których warto przyjechać do Francji.
Évian-les-Bains: Henri Martin – Henri Le Sidaner, deux talents fraternels
W Évian-les-Bains można zobaczyć pierwszą wystawę, w całości poświęconą twórczości Henriego Martina i Henriego Le Sidanera. Obu artystów, tworzących na przełomie XIX i XX wieku, łączyła przyjaźń. Po okresie, w którym inspirowali się symbolizmem, Henri Martin i Henri Le Sidaner stali się czołowymi przedstawicielami nowego ruchu artystycznego – intymizmu. Na wystawie w Évian-les-Bains można zobaczyć 120 dzieł obu artystów: przede wszystkim obrazy, ale również rzeźby i rysunki.
Henri Martin – Henri Le Sidaner, deux talents fraternels, do 5 stycznia 2025 r.
Palais Lumière, Quai Charles Albert Besson, Évian-les-Bains (Owernia-Rodan-Alpy)
Villers-Cotterêts: C’est une chanson qui nous ressemble. Succès mondiaux des musiques populaires francophones
W Cité internationale de la langue française można zobaczyć wystawę, poświęconą frankofońskiej muzyce popularnej i sukcesowi, jaki odniosła na całym świecie. Przeboje Charlesa Aznavoura, France Gall czy Stromae, znane poza granicami krajów frankofońskich, przyczyniły się do promocji języka francuskiego. Wystawa podzielona jest na części tematyczne, poświęcone piosenkom romantycznym od Édith Piaf po Céline Dion, strojom zaprojektowanym przez francuskich projektantów haute couture dla Juliette Gréco czy Ayi Nakamury, czy nowatorstwu francuskiej muzyki przez pryzmat piosenek Françoise Hardy.
C’est une chanson qui nous ressemble. Succès mondiaux des musiques populaires francophones, do 7 stycznia 2025 r.
Cité internationale de la langue française, 1 Place Aristide Briand, Villers-Cotterêts (Pikardia)
Rekomendacje z Paryża: Merveilleux Trésor d’Oignies: éclats du 13e siècle
W Musée de Cluny trwa wystawa, poświęcona skarbcowi opactwa Oignies w Belgii, który uważany jest za jeden z najważniejszych obiektów belgijskiego dziedzictwa. Prezentowane jest ponad 30 spośród 50 dzieł, należących do skarbca. Odwiedzający mogą zobaczyć złote przedmioty pochodzące z XIII wieku, relikwiarze i tkaniny. Po raz pierwszy tak duża część skarbca opuściła terytorium Belgii. Ostatni raz przedmioty ze skarbca opactwa Oignies można było zobaczyć we Francji w 1924 r. – na wystawie w Luwrze prezentowano wówczas trzy dzieła, pochodzące ze skarbca.
Merveilleux Trésor d’Oignies: éclats du 13e siècle, do 20 października 2024 r.
Musée de Cluny, 28 rue du Sommerard, Paryż
Pont-Aven: Femmes chez les Nabis de fil en aiguille
Wystawa “Femmes chez les Nabis de fil en aiguille” pokazuje rolę kobiet w twórczości Nabistów. Organizatorzy wystawy proponują spojrzenie na twórczość Pierre’a Bonnarda, Paula Sérusiera czy Édouarda Vuillarda przez pryzmat wpływu, jaki wywarły na nią żony lub matki artystów, często stanowiąc dla nich wsparcie moralne lub finansowe. Historie kobiet, związanych z kręgiem Nabistów, są punktem wyjścia do przedstawienia dzieł artystów, pochodzących z kolekcji prywatnych i publicznych (m.in.z musée d’Orsay).
Femmes chez les Nabis de fil en aiguille, do 3 listopada 2024 r.
Musée des Beaux-Arts de Pont-Aven, Place Julia, Pont-Aven (Bretania)
Hawr: Un été au Havre
Un été au Havre” to wydarzenie, dzięki któremu co roku Hawr staje się artystyczną stolicą lata. W różnych częściach miasta, od czerwca do września, pojawiają się instalacje artystyczne. Dzieła artystów współczesnych wchodzą w dialog z dziedzictwem architektonicznym Hawru. Wydarzenie jest okazją do odkrycia emblematycznych miejsc Hawru – centrum miasta, portu, plaży i estuarium Sekwany – przez pryzmat sztuki współczesnej.
Un été au Havre, do 22 września 2024 r.
Hawr (Normandia)
Julia Mistewicz-Delanne