Wystawy we Francji. Nasze rekomendacje na wrzesień
Od Lille po Tuluzę, od Hawru po Niceę, francuskie muzea – zarówno te największe, jak i mniejsze, poświęcone artystom związanym z francuskimi regionami i inspirującym się bogactwem ich krajobrazów – przez cały rok proponują bogaty program wystaw. Oto wybór pięciu najciekawszych trwających właśnie wystaw, dla których warto przyjechać do Francji we wrześniu.
Rekomendacje z Marsylii: Peindre Marseille, 1853-1878. Une autre modernité
Wystawa “Peindre Marseille, 1853-1878. Une autre modernité” poświęcona jest przedstawieniu Marsylii w malarstwie. Można zobaczyć dzieła artystów, tworzących w Marsylii w drugiej połowie XIX wieku.
W ramach obchodów 150. rocznicy pierwszej wystawy impresjonistów w Paryżu, na ekspozycji w Marsylii prezentowane są dwa obrazy z państwowych zbiorów muzeum Orsay: “Zatoka Marsylska widziana z Estaque” Paula Cézanne’a oraz “Praczka” Paula Guigou.
Peindre Marseille, 1853-1878. Une autre modernité, do 22 września 2024 r.
Musée des Beaux-Arts, 9 rue Edouard Stephan, Marsylia
Rekomendacje z Tulon: De Delacroix à Signac, l’aquarelle dans tous ses éclats
Na wystawie w Tulonie prezentowane jest ponad sto akwareli, pochodzących z kolekcji m.in.Petit Palais, Luwru i muzeum Orsay, a także z francuskich muzeów regionalnych. Wykonane przez artystów takich jak Eugène Delacroix, Eugène Viollet-le-Duc, Felix Ziem czy Paul Signac, dzieła świadczą o roli akwareli w historii sztuki. Szczególne miejsce na wystawie zajmują akwarele, przedstawiające krajobrazy południowej Francji.
De Delacroix à Signac, l’aquarelle dans tous ses éclats, do 6 października 2024 r.
Musée d’Art de Toulon, 113 boulevard Maréchal Leclerc, Tulon (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże)
Wersal: Eva Jospin – Versailles
Nasze rekomendacje muszą uwzględnić też Wersal, w którego pałacowej oranżerii prezentowane jest haftowane dzieło Evy Jospin zatytułowane “Chambre de soie”. Dzieło o powierzchni 350 m2, długie na 107 metrów, inspirowane jest naturą, a także rzymskim Palazzo Colonna i powieścią “Własny pokój” (“Une chambre à soi”) Virginii Woolf. Dzieło “Chambre de soie” stanowiło scenografię podczas pokazu kolekcji haute couture Diora w muzeum Rodina w 2021 r.
Eva Jospin – Versailles, do 29 września 2024 r.
Orangerie du château de Versailles, Wersal (Île-de-France)
Landerneau: Henri Cartier-Bresson
W Landerneau trwa wystawa, poświęcona twórczości Henriego Cartier-Bressona, jednego z najważniejszych francuskich XX-wiecznych fotoreporterów. Prezentowane jest 300 fotografii, wykonanych przez Henriego Cartier-Bressona, świadczących o różnorodności jego twórczości, od fotografii wykonanych podczas podróży po Europie, Afryce i Meksyku, przez zaangażowanie polityczne i dokumentację ważnych wydarzeń, po działalność założonej przez niego agencji Magnum Photos.
Henri Cartier-Bresson, do 5 stycznia 2025 r.
Fonds Hélène & Édouard Leclerc, 71 rue de la Fontaine Blanche, Landerneau (Bretania)
Nicea: MiroMatisse. Au-delà des images
W Nicei można zobaczyć wystawę, przedstawiającą punkty wspólne w twórczości Joana Miró i Henriego Matisse’a. Artystów, reprezentujących różne kierunki w sztuce, inne pokolenia oraz inną estetykę, łączyła pogłębiona krytyka zachodniej tradycji malarstwa. Wystawa pokazuje dyskretny dialog między dziełami obu artystów, ponad widocznymi na pierwszy rzut oka różnicami.
Wystawa została przygotowana we współpracy z Fundació Joan Miró w Barcelonie.
MiroMatisse. Au-delà des images, do 29 września 2024 r.
Musée Matisse, 162 avenue des Arènes de Cimiez, Nicea (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże)
Julia Mistewicz-Delanne