Xi Jinping grozi Tajwanowi

Xi Jinping grozi Tajwanowi. „Nikt nie może zatrzymać koła historii”

Podczas 75. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej przewodniczący Xi Jinping 1 października w swoim wystąpieniu skierował stanowcze ostrzeżenie do „separatystów” na Tajwanie oraz wyraził poparcie dla zmian zachodzących w Hong Kongu i Makau, które czynią je jeszcze bardziej zależnymi od ChRL. Przywódca Chin określił także Tajwan jako „święte terytorium Chin”. Sekretarz Generalny Komunistycznej Partii Chin zaapelował również do swojego narodu o podjęcie skoordynowanego wspólnego wysiłku w celu „przezwyciężenia niepewności”.

„Tajwan jest świętym terytorium Chin, a ludzie po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej są połączeni krwią, a krew jest gęstsza niż woda. Nikt nie może zatrzymać koła historii” – mówił Xi Jinping, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, w trakcie swojego wystąpienia wygłoszonego z okazji Święta Narodowego Chin, będącego najważniejszym świętem państwowym w Chinach, upamiętniającym proklamowanie ChRL 1 października 1949 r.

W przemówienie przywódca Chin podkreślił również  ciągłe wsparcie dla Hongkongu i Makau w utrzymaniu ich „dobrobytu i stabilności” w ramach doktryny „jednego kraju, dwóch systemów”. Formuła ta powstała w latach 80. XX wieku, a jej autorem był Deng Xiaopinga. Jej założeniem jest dopuszczenie do istnienia w Chinach obszarów z ustrojem kapitalistycznym, co ma finalnie doprowadzić do całkowitego zjednoczenia kraju, informuje portal „South China Morning Post„.

Xi Jinping 1 października 2024 r. stwierdził, iż zjednoczenie z Tajwanem jest historyczną nieuchronnością oraz podkreślił przeciwstawiania się wszelkim ruchom separatystycznym (dążącym do niepodległości). W celu wzmocnienia jedności Chin opowiedział się za zwiększoną wymianą gospodarczą i kulturalną. Przywódca ChRL wezwał naród chiński do zachowania jedności pod przywództwem Komunistycznej Partii Chin oraz odniósł się do kluczowego celu odrodzenia narodowego Chin, którym jest „całkowite zjednoczenie ojczyzny”.  W swojej przemowie zupełnie natomiast pominął kwestię eskalacji napięć handlowych z krajami zachodnimi, a zamiast tego skupił się na roli Chin w globalnym rozwoju i wyraził wdzięczność wobec międzynarodowych sojuszników wspierających chińską ścieżkę rozwoju.

Podkreślone w nim zostały także działania chińskiego rządu mające na celu wzmocnienie stabilności gospodarczej. O podjęciu takich działań przez Pekin świadczą ostatnie wdrożone środki polityczne, które mają na celu ożywienie gospodarki i ustabilizowanie sektora nieruchomości. Wystąpienie przewodniczącego Xi Jinpinga było transmitowane w całych Chinach. Przemówienie to miało miejsce w obliczu znacznego ożywienia na chińskich giełdach, co wskazuje na optymizm inwestorów pozytywnie reagujących na niedawno wdrożone przez rząd dyrektywy gospodarcze. Wystąpienie Xi Jinpinga uderzało w tony dumy narodowej i podkreślenia kluczowej strategicznej pozycji Chin na arenie międzynarodowej.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się