Załoga Artemis II przygotowywała się do misji Księżycowej na Islandii
Islandia służyła jako substytut powierzchni Księżyca do szkolenia astronautów NASA od czasu misji Apollo, również załoga nadchodzącej Artemis II próbowała tu swoich sił. Astronauci wraz z ekspertami w dziedzinie geologii, odbyli szkolenie terenowe na skandynawskiej wyspie.
„Astronauci Apollo powiedzieli, że Islandia była jednym z najbardziej podobnych do Księżyca miejsc, w których trenowali. Ma procesy geologiczne podobne do księżycowych – w tym przypadku wulkanizm. Sam krajobraz wygląda jak Księżyc. I ma cechy, które astronauci będą obserwować i badać na naturalnym satelicie Ziemi” – mówi Cindy Evans z NASA.
Geologia Islandii, zdaniem badaczy z NASA, podobnie jak Księżyca, obejmuje skały zwane bazaltami i brekcjami. Bazalty to ciemne, drobnoziarniste, bogate w żelazo skały, które powstają, gdy magma wulkaniczna szybko się ochładza i krystalizuje. Na Islandii wydobywają się one z wulkanów i głębokich szczelin.
Na Księżycu bazalty mogą powstawać zarówno z wulkanów, jak i lawy gromadzącej się w kraterach uderzeniowych. Brekcje to fragmenty skał, które łączą się ze sobą, tworząc nowe skały. Na Islandii powstają one w wyniku erupcji wulkanicznych, a na Księżycu tworzą się w wyniku uderzenia meteoroidów w powierzchnię Srebrnego Globu.
Oprócz odkrywania geologii Islandii, astronauci ćwiczyli nawigację i umiejętności ekspedycyjne, aby przygotować się do wspólnego życia i pracy, a także przekazywali informacje zwrotne kierownictwu misji, które zostaną wykorzystane do udoskonalenia instrukcji i przyszłego szkolenia załogi Artemis. Przetestowali również narzędzia, ucząc się używać młotków, wiader i dłut do zbierania próbek skał.
„Narzędzia, których używaliśmy podczas misji Apollo, nie zmieniły się tak bardzo w stosunku do tego, co planujemy dla misji Artemis II. Tradycyjnie geolog będzie musiał udać się w teren ze standardowymi zestawami narzędzi, takimi jak młotki skalne i łopaty lub szpadle, aby zbadać otaczający go świat, zarówno nad, jak i pod powierzchnią” – tłumaczy Trevor Graff z NASA.
Narzędzia dla misji Artemis II mają jednak nieco inny charakter niż tradycyjne narzędzia do przeprowadzania badań na Ziemi. Inżynierowie muszą wziąć pod uwagę ograniczoną dostępność masy podczas startu, łatwość korzystania z narzędzi w rękawicach ciśnieniowych oraz sposób zapewnienia zachowania nietkniętej natury próbek księżycowych do badań na Ziemi.
„Możemy odkryć fascynujące rzeczy, stawiając z powrotem kroki na Księżycu, pobierając próbki i będąc w stanie uprawiać geologię terenową z wyszkolonymi astronautami na powierzchni” – zaznacza Angela Garcia z NASA.
Lot testowy Artemis II będzie pierwszą załogową misją w ramach programu Artemis i utoruje drogę dla przyszłych działań mających na calu budowę stacji na powierzchni Księżyca. Astronauci przelecą około 7400 kilometrów poza ciemną stronę Księżyca. Chociaż załoga Artemis II nie wyląduje na powierzchni Srebrnego Globu, podstawy geologii, które rozwiną podczas szkolenia terenowego, będą miały kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów naukowych kolejnych misji.
Cele te obejmują wizualne zbadanie z orbity cech powierzchni, takich jak kratery. Astronauci wykonają zdjęcia tych obiektów i opiszą ich kolor, współczynnik odbicia i teksturę – szczegóły, które mogą ujawnić ich historię geologiczną.
„Posiadanie ludzi, którzy trzymają kamerę podczas przelotu nad Księżycem i opisują to, co widzą w języku zrozumiałym dla naukowców, jest dobrodziejstwem dla nauki. W dużej mierze do tego właśnie szkolimy astronautów, kiedy zabieramy ich do środowiska podobnego do Księżyca na powierzchni Ziemi” – podsumowuje Kelsey Young z NASA.
Emil Gołoś