Zdumiewające odkrycie podczas remontu piwnicy. Dziesiątki starożytnych i średniowiecznych szkieletów
Jeden z mieszkańców podparyskiej miejscowości Corbeil-Essonnes w trakcie remontu piwnicy swojego domu niespodziewanie natknął się na unikatowe znalezisko w postaci wiekowego szkieletu. Na tym jednak zaskakujące znaleziska w tym domostwie się nie szkodziły, gdyż w trakcie dalszych badań realizowanych już przez specjalistów odkryto 38 pochówków, z których niektóre pochodzą z czasów rzymskich.
W trakcie renowacji swojej piwnicy właściciel jednego z domów w podparyskiej miejscowości natknął się nieoczekiwanie na szkielet. Od razu po dokonaniu tego unikatowego znaleziska powiadomił o nim ekspertów, którzy zaczęli dokładnie przeszukiwać budynek. Ostatecznie odkrycie to doprowadziło do zidentyfikowania zaginionego cmentarza, na który składa się 40 pochówków pochodzących z różnych okresów historycznych. W nekropolii tej zostało pochowanych dziesiątki osób, z czego niektóre z nich żyły nawet 1700 lat temu, informuje portal „Live Science„.
Najstarszy grób z Corbeil-Essonnes pochodzi czasach późnego okresu rzymskiego, a dokładnie z III wieku n.e. Naukowcy we wnętrzu podparyskiego budynku odkryli również 10 wykonanych z gipsu sarkofagów, które pochodzą z wczesnego okresu panowania frankijskiej dynastii Merowingów, które przypadało mniej więcej na okres od 476 do 750 r. Najmłodszy grób pochodzi z około X wieku, co wskazuje na to, że cmentarz ten był wykorzystywany przez około 700 lat.
Archeolodzy początkowo przypuszczali, że miejsce to jest wczesnośredniowiecznym cmentarzem, ponieważ w okolicy tej znajdowała się kaplica pochodząca z VII wieku. Z tego też powodu wielkim zaskoczeniem dla naukowców okazało się odkrycie na terenie tej samej nekropolii grobowców poprzedzających czasy wczesnego średniowiecza – poinformowała w specjalnym oświadczeniu francuska firma archeologiczna „Archaeodunum”, która prowadzi wykopaliska w tym miejscu na zlecenie władz regionalnych.
Pierwszy grobowiec w domu, który okazał się być miejscem w którym skryta była niezwykła nekropolia, został odkryty przez właściciela tego budynku w trakcie zimy 2023/2024. Pozostałe miejsca pochówku znajdowały się w liczącej cztery pomieszczenia piwnicy. W sumie na to wiekowe cmentarzysko składa się 38 pochówków pochodzących z różnych stuleci i okresów historycznych. Chociaż w pobliżu już wcześniej odkryto wczesnośredniowieczne groby, to do tej pory nie znaleziono żadnych śladów kaplicy ani świątyni. Jak podała w swoim oświadczeniu grupa „Archaeodunum”, jest to pierwszy przypadek kiedy badany jest cmentarz, który znajdował się przy leżącej niegdyś tu kaplicy.
Większość z odkrytych w piwnicy grobowców była ułożona w równoległych rzędach. Zmarli z okresu rzymskiego byli pochowani na plecach w drewnianych trumnach, które wraz z upływem wieków uległy całkowitemu rozkładowi. Z kolei dziesięć osób pochowanych w grobowcach pochodzących z czasów Merowingów było pochowanych w charakterystycznych sarkofagach gipsowych, które były ułożone tuż obok siebie, tworząc razem kształt wachlarza. Jeden z tych sarkofagów był pierwotnie przykryty dużym kamiennym blokiem, który jednak w całości nie zachował się do współczesności – jest on rozbity na wiele kawałków.
Na powierzchni sarkofagu znajdowały się motywy w kształcie rozety, a także dwóch krzyży. Archeolodzy stwierdzili, że takie motywy są powszechnie spotykane na sarkofagach Merowingów, a także w miejscach kultu chrześcijańskiego z tamtych czasów. Chociaż większość sarkofagów pochodzących z czasów Merowingów, jakie były odkrywane na terenie innych stanowisk archeologicznych, zawierała rozmaite zdobienia (najczęściej w opisanym powyżej stylu), to niemal wszystkie merowińskie grobowce z Corbeil-Essonnes były nieozdobione. Na tle większości znanych sarkofagów z czasów panowania dynastii Merowingów, w których chowano po kilka osób, wyróżniało je także to, iż w każdym z nich była pochowana tylko jedna osoba.
Odkryte w grobowcach szkielety będą teraz analizowane w laboratorium. Archeolodzy mają nadzieję ustalić płeć i wiek pochowanych w nich osób, a także dowiedzieć się wszelkich informacji na temat warunków ich życia, stanu zdrowia w momencie śmierci, czy ogólnej diety. Archeolodzy mają nadzieję, że niedawno odkryty wiekowy cmentarz pozwoli im lepiej zrozumieć historię społeczności, która zamieszkiwała Corbeil-Essonnes w późnej starożytności i w średniowieczu, oraz jak zmieniały się jej zwyczaje pogrzebowe na przestrzeni stuleci.
Marcin Jarzębski