Ziemia będzie miała nowy mini-księżyc przez dwa miesiące
Astronomowie odkryli, że Ziemia będzie miała nowy mini-księżyc – mała asteroida wykona jedną orbitę wokół naszej planety, zanim odleci do innych części Układu Słonecznego.
W swoim badaniu opublikowanym w czasopiśmie Research Notes of the AAS, badacze z Universidad Complutense de Madrid Ciudad Universitaria, Carlos de la Fuente Marcos i Raúl de la Fuente Marcos wskazują, w jaki sposób Ziemia ma tendencję do regularnego przechwytywania asteroid i przedstawiają swoje obliczenia pokazujące ścieżkę asteroidy 2024 PT5 podczas zbliżenia się do Ziemi.
Poprzednie badania wykazały, że wiele asteroid wpada w częściowe lub pełne eliptyczne ścieżki wokół naszej planety, zanim ostatecznie zostaną wyrzucone. Na przykład w 2006 roku mała asteroida krążyła wokół Ziemi przez około rok, a inna przez kilka lat, zanim ostatecznie opuściła orbitę w 2020 roku.
W nowym badaniu naukowcy przyjrzeli się małej asteroidzie, która została odkryta w zeszłym miesiącu w ramach projektu Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System. Poprzednie analizy wykazały, że obiekt ten nie znajdował się na kursie kolizyjnym z Ziemią, a astronomowie podejrzewali, że zamiast tego może być przez jakiś czas związany grawitacyjnie z naszą planetą.
Badacze zauważyli, że asteroida jest niewielka, ma zaledwie 10 metrów średnicy. Odnotowując jej obecny rozmiar, prędkość i ścieżkę, byli w stanie obliczyć jej drogę w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Doszli do wniosku, że zbliży się ona do Ziemi na tyle blisko, że zostanie związana jej grawitacją, choćby tylko na kilka miesięcy, przez co nasza planeta zyska nowy mini-księżyc.
Nowe badanie sugeruje, że okrąży Ziemię raz, co zajmie 53 dni, zaczynając pod koniec tego miesiąca i opuści orbitę naszej planety w połowie listopada.
Odnotowując jego ścieżkę, naukowcy byli również w stanie oszacować jego pochodzenie. Doszli do wniosku, że prawdopodobnie pochodzi z grupy asteroid Arjuna, która składa się z wielu ciał niebieskich na orbitach wokół Słońca podobnych do tej ziemskiej. Zauważyli również, że jest mało prawdopodobne, aby 2024 PT5 była kosmicznym śmieciem, ponieważ ma ścieżkę podobną do innego obiektu, który ma naturalne pochodzenie.
Emil Gołoś