Notre-Dame

Poznaliśmy szczegóły zmian w katedrze Notre-Dame po ponownym otwarciu dla zwiedzających

Katedra Notre-Dame zostanie ponownie otwarta dla wiernych i turystów od grudnia 2024 r. Wprowadzone zostaną zmiany w wyposażeniu wnętrza katedry oraz w organizacji zwiedzania świątyni.

Katedra Notre-Dame w Paryżu została częściowo zniszczona w wyniku pożaru 15 kwietnia 2019 r. Po pięciu latach prac odbudowana katedra zostanie inaugurowana w grudniu 2024 r.

Diecezja paryska zaprezentowała nowe wyposażenie wnętrza katedry Notre-Dame, a także zmiany w zakresie przyjmowania turystów.

Po zakończeniu prac nad odbudową Notre-Dame pojawią się w katedrze nowe krzesła dla wiernych i nowy ołtarz, 30 nowych przedmiotów liturgicznych czy nowe relikwiarze. Zmienione zostanie również oświetlenie i wystrój kaplic bocznych.

Współczesne, minimalistyczne elementy wnętrza katedry – ambona, ołtarz, chrzcielnica czy tabernakulum – a także srebrne przedmioty liturgiczne, m.in. kielichy, zostały zaprojektowane przez francuskiego twórcę, Guillaume’a Bardeta. Jak tłumaczy projektant, chciał stworzyć „cichy wystrój” katedry, wykorzystując brąz, „aby nie konkurować z odzyskaną bielą kamienia” murów świątyni. W katedrze pojawi się również 1500 nowych krzeseł dla wiernych, 60 klęczników i 40 ławek, zaprojektowanych przez Ionnę Vautrin i wykonanych z jasnego drewna dębowego.

Współczesny relikwiarz, przeznaczony na relikwie korony cierniowej, zaprojektował francuski artysta Sylvain Dubuisson. Relikwiarz, wysoki na 3,6 m, wykonany jest z drewna cedrowego.

Zgodnie z przewidywaniami katedrę Notre-Dame w 2025 r. może odwiedzić co najmniej 15 milionów turystów. W związku ze spodziewaną wysoką frekwencją (nawet 2500 osób przebywających w katedrze w tym samym czasie) wprowadzony zostanie system rezerwacji przez internet. Darmowa rezerwacja będzie obowiązywała turystów chcących zwiedzić katedrę – wierni, biorący udział w nabożeństwach lub pozostających w strefie przewidzianej na modlitwę, będą mieli osobne wejście. Dla osób nieposiadających rezerwacji na wyznaczoną godzinę otwarta będzie kolejka przed katedrą, jednak możliwy jest długi czas oczekiwania na wejście do świątyni.

Przez pierwsze pół roku po ponownym otwarciu katedry możliwe będzie jedynie zwiedzanie indywidualne. Rezerwacje dla grup otwarte będą po uroczystości Zesłania Ducha Świętego w 2025 r.

Rezerwowanie przez internet indywidualnego zwiedzania katedry Notre-Dame będzie możliwe od jesieni 2024 r. Diecezja paryska przypomina, że rezerwacje są darmowe i ostrzega przed oszustami, którzy już teraz sprzedają przez internet bilety na zwiedzanie katedry.

Wytyczona zostanie również nowa, bardziej przejrzysta trasa zwiedzania katedry, okrążająca nawę główną od części północnej do części południowej – od mroku do światła. Przed pożarem katedry trasa zwiedzania była mniej uporządkowana i turyści często gromadzili się w nawie głównej. Odrestaurowane kaplice, w których znajdą się XVIII-wieczne obrazy i gobeliny, mają pomóc w rozłożeniu zwiedzania na różne części katedry.

Kaplice boczne, w których zamontowane zostaną ławki, mają być przeznaczone do modlitwy.

Diecezja paryska nie podała do wiadomości publicznej kosztu zmian we wnętrzu katedry, całkowicie sfinansowanych przez mecenat i donacje.

Inauguracja katedry odbędzie się 7 i 8 grudnia. 7 grudnia odbędzie się oficjalna uroczystość z udziałem prezydenta Emmanuela Macrona, znacząca zakończenie prac nad odbudową świątyni. Następnie, 8 grudnia, odprawiona zostanie pierwsza msza święta w nowo otwartej katedrze. Od 2025 r., pomimo otwarcia katedry dla wiernych i turystów, prace nad renowacją katedry będą kontynuowane jeszcze przez kilka lat – planowana jest renowacja zakrystii czy łęków oporowych. Paryskie merostwo rozpocznie całkowitą renowację placu przed katedrą oraz części podziemnej.

Julia Mistewicz-Delanne z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się