unia

Znamy unijny budżet na rok 2025

Podczas uchwalania budżetu, posłowie europarlamentu zaproponowali wzmocnienia dla programów Horyzont Europa, Erasmus+, EU4Health, działań na rzecz klimatu, infrastruktury i wsparcia dla sąsiednich regionów. Według komunikatów unijnych, rosnące koszty spłaty planu naprawczego nie mogą zmniejszyć finansowania programów, takich jak Erasmus – a nowy unijny budżet ma nadal je wspierać.

Co oznacza nowy unijny budżet?

Posłowie Komisji Budżetowej postawili żądania, by budżet Unii na rok 2025 skupiał poprawie standaru życia, zwiększeniu konkurencyjności w porównaniu i rozwiązywaniu bieżących wyzwań.

W swoim projekcie posłowie ds. budżetu podkreślali, że „w czasach zmian geopolitycznych i instytucjonalnych, presji finansowej, zmian klimatu i kryzysu różnorodności biologicznej, a także wyzwań społecznych, niezawodny, solidny, elastyczny, zorientowany na inwestycje budżet UE pozostaje instrumentalny dla wdrażania polityk Unii i jest kluczowy w reagowaniu na rosnące potrzeby ludzi”.

Ogólny poziom środków na rok 2025 wynióśł prawie 201 mld euro w środkach na zobowiązania. Jest to kwota o 1,24 mld euro w porównaniu z budżetem zaproponowanym wcześniej przez Komisję. Ten wzrost wynika z decyzji, by wycofać planowane przez państwa członkostwie cięcia w budżetach unijnych projektach. Posłowie tworzący Komisje Budżetową nalegają na właściwe wykorzystanie nowego „mechanizmu kaskadowego EURI” wprowadzonego w ramach rewizji długoterminowego budżetu UE.

Parlament jako całość zagłosuje nad stanowiskiem Komisji Budżetowej 23 października. Głosowanie plenarne rozpocznie trzy tygodnie rozmów których celem jest osiągnięcie porozumienia między różnymi instytucjami na czas głosowania nad przyszłorocznym budżetem.

Warto pamiętać, że ponad 90% budżetu UE finansuje działania w terenie w krajach UE i poza nimi. Trafia on do obywateli, regionów, miast, rolników, naukowców, studentów, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw.

W 2024 roku budżet Unii Europejskiej zawierał 189,4 mld euro zobowiązań i 142,6 mld euro płatności. 360 mln euro zostało oszczędzone dzięki wieloletnim planom finansowym na lata 2021–2027.

Maciej Bzura

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się