Zrobotyzowana opieka nad osobami starszymi staje się realna
Zrobotyzowana opieka nad osobami starszymi, rozwija się znacząco i to częściej mężczyźni w podeszłym wieku mają większe zaufanie do nich.
Badanie przeprowadzone przez ekspertów związanych ze sztuczną inteligencją z Uniwersytetu Oxfordzkiego i Uniwersytetu w Melbourne ujawnia, że mężczyźni są znacznie bardziej skłonni poprzeć pomysł bycia pod opieką robota w domu, gdy są niedołężni lub starsi, niż kobiety.
Badanie, opublikowane w czasopiśmie Community, Work and Family, ocenia postawy ludzi wobec posiadania robotów opiekujących się nimi, świadczących usługi i zapewniających towarzystwo, gdy są niedołężni lub starsi. Badanie opiera się na danych z 28 krajów europejskich, uwzględniając lokalne uwarunkowania, takie jak PKB, wskaźniki aktywności zawodowej kobiet i wydatki na opiekę nad osobami starszymi.
Autorka badania, profesor Ekaterina Hertog, wyjaśnia: „W naszym badaniu badamy trzy kluczowe pytania: Czy kobiety czują się bardziej komfortowo niż mężczyźni, będąc pod opieką robotów w podeszłym wieku? Czy osoby z większą presją czasu i wyższymi kosztami alternatywnymi są bardziej skłonne do korzystania z opieki technologicznej? I czy czynniki na poziomie makro wpływają na indywidualne nastawienie do opieki zrobotyzowanej?”.
Naukowcy odkryli, że poszczególne osoby znacznie różnią się pod względem tego, jak wygodne jest dla nich korzystanie z technologii w celu zaspokojenia ich potrzeb w zakresie opieki, a kontekst lokalny i czynniki osobiste kształtują postawy wobec opieki sprawowanej przez roboty.
Obecnie ludzie nie są zbyt entuzjastycznie nastawieni do opieki ze strony robotów. Europejscy mężczyźni są bardziej otwarci na wdrażanie technologii robotycznych do opieki nad sobą niż kobiety, gdy stają się niedołężni lub starsi. Osoby z wyższym wykształceniem i pracujące na wyższych stanowiskach są bardziej przychylne korzystaniu z robotów do własnej opieki niż . Młodzi ludzie i z doświadczeniem w korzystaniu z robotów w pracy lub w domu są bardziej otwarte na wykorzystanie ich w przyszłości do pomocy w opiece. Ludzie mieszkający w społecznościach lokalnych o wyższym poziomie zatrudnienia kobiet i niskim poziomie wydatków na opiekę nad dorosłymi częściej akceptują roboty jako część pakietu opieki na starość.
Naukowcy stwierdzili, że nie wszystko zależy od cech osobistych. Ich analiza podkreśla, w jaki sposób postawy ludzi są kształtowane nie tylko przez osobiste doświadczenia, ale także przez kontekst lokalny, na przykład przez świadczenia socjalne dostępne dla osób starszych.
„Naszym kluczowym odkryciem było to, że kontekst lokalny naprawdę ma znaczenie” – podkreśla współautorka badania, profesor Leah Ruppanner z Uniwersytetu w Melbourne. „Osoby żyjące w społecznościach o wyższym poziomie zatrudnienia kobiet i niższym poziomie wydatków na wsparcie dla osób starszych były ogólnie bardziej zadowolone z korzystania z robotów do opieki nad osobami starszymi.
„I odwrotnie, stwierdzamy, że gdy rządy inwestują więcej w opiekę nad osobami starszymi, ludzie zgłaszają (średnio) mniejszy komfort polegania na robotach w domu w celu zapewnienia opieki osobom niedołężnym i starszym”.
Badania pokazują, że ludzie świadomi korzyści płynących z opieki proponowanej przez roboty częściej z niej skorzystają. Obecnie potrzeba w oczywisty sposób rozwijać w dalszym stopniu branżę robotyczne, ale musi się to wiązać ze zwiększaniem świadomości społecznej. Osoby na codzień żyjące w miastach mają dużo większy kontakt z technologią i można powiedzieć, że są z nią zaznajomione i w większym stopniu jej ufają. Osoby mieszkające na przedmieściach i mniej zurbanizowanych obszarach, nie posiadają doświadczeń empirycznych związanych z nowoczesnymi technologiami, dlatego trudno im zaufać czemuś czego nie do końca rozumieją, a co jeszcze pare lat temu mieściło się w rozważaniach filmowych w tematyce Science-Fiction.
Patrząc w przyszłość, naukowcy podkreślają potrzebę oceny przez decydentów politycznych kosztów alternatywnych wszelkich technologii opieki nad dorosłymi w stosunku do świadczenia opieki przez ludzi. Robotyzacja opieki nad osobami starszymi jest nieunikniona, ale w jaki sposób zostanie ona wdrożona i w jakim czasie jest to zależne od adaptacji społeczeństwa oraz kosztów z tym związanych.
Szymon Ślubowski